van de toekomstige toeleidingsgeul te graven. Het zand dat bij het graven van de bouwput vrijkomt, wordt langs de Brouwersdam in een duinregel verwerkt en verder in verscheidene depots opgeslagen. Twee van deze depots, namelijk die bij Goeree en bij de haven van de Kabbelaarsbank zullen later worden aan gesproken voor de uitvoering van inrichtings werken in het Grevelingenmeer. Het depot bij de Middelplaat is bestemd om later te worden gebruikt voor het aanvullen van de bouwput. Het zand in de duinregel aan de zeezijde van de Brouwersdam dient als ver sterking van de zich ter plaatse op natuurlijke wijze vormende duinregel en als suppletie voor het strand. De bouwput moet aanvanke lijk tot op de steenbestorting van de bezin- king en tot op de blokken van de sluitkade worden ontgraven. Het is de bedoeling om de beschadigde blokken naar de haven die bij het Springersdiep aan de zeezijde van de dam ligt, om de havendam daar te versterken. De stortsteen wordt afgevoerd naar de haven van de Middelplaat en daar in depot opge slagen. Later kan deze steen worden gebruikt voor het maken van bodembeschermingen in de nabijheid van de sluis. Het moeilijkste werk zal waarschijnlijk nog het opruimen van de klassieke rijshouten zinkstukken zijn. Deze stukken moeten worden afgevoerd en langs de havendam aan de haven van de Middel plaat worden verwerkt. Die havendam wordt namelijk met behulp van bij het graven van de bouwput vrijkomende en voor andere be stemmingen niet meer geschikt geachte mate rialen verbreed en daarmee voor recreanten - vooral sportvissers - toegankelijk gemaakt. Doordat in de te ontgraven bouwput een daarna de bezinking gedurende een week en de blokkendam gedurende vier weken onaan geroerd te laten liggen. Gedurende die tijd kunnen gegevens over de bodembescherming en de blokkendam worden verzameld. Men kan dan bijvoorbeeld nagaan hoe de ligging van de in 1967 afgezonken zinkstukken thans is, en hoe de stortsteen over de stukken is verdeeld. Ook zullen er gegevens verzameld kunnen worden met betrekking tot de talud hellingen van de blokkendam, de holleruimte- percentages erin, en de mate waarin die ruimten tenslotte zijn gevuld. Na die onderzoekperiode zullen stortsteen, bezinking en betonblokken worden opge nomen en afgevoerd. De onbeschadigde betonblokken worden naar de werkhaven Schelphoek gebracht om bij de werken in de Oosterschelde te kunnen worden gebruikt; Fig. 3. Doorsnede van de bouwput en het op te ruimen dijklichaam 478

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1974 | | pagina 50