(jscharendijke Odreischor Os|rjansland o melissant menten zal op den duur de invloed van het Fig. 4. Landschapseenheden meerwater, mede door de weerstand van de in het Grevelingenmeer toenemende vegetaties, geremd worden. Uiteindelijk zal een evenwichtssituatie ont staan. De vegetatie zal zeker de eerste tijd een laag en kruidachtig karakter blijven behouden en veel zoutminnende en zout- tolerante soorten bevatten. Dit grootschalige landschapstype wordt veel gevonden op de Slikken van Flakkee, de Slikken bij Battenoord, voor Dijkwater en Bommenede, tussen Springersgors en Preek- hilpolder, en aan de noord- en noordoostzijde van respectievelijk de Hompelvoet en de Veer mansplaat. Kreken worden, behalve op de Slikken van Flakkee, aangetroffen op de Slikken bij Bommenede. De hoge op- en aanwassen Dit zijn die delen van de drooggevallen zand- aanwassen en platen, die door hun ligging tussen N.A.P. 50 cm en 1 m voor altijd buiten de directe invloed van het meerwater zijn komen te liggen. Grenst zo'n hoger deel aan een geul van het meer, dan kunnen afslagoeverranden ontstaan. Hoge op- en aanwassen treft men aan op het middendeel van de Slikken van Flakkee, de zuid- en noordwestoever van de Hompelvoet, delen van de noord- en westoever van de Veer mansplaat en delen van de Stampersplaat, de Dwars-in-de-weg, de Kabbelaarsbank en de Slikken bij Bommenede. Door windinvloed kunnen grote delen van de oeverzone over een breedte van 100 m onder invloed van zout stuifwater komen te staan. De zoutinvloed wordt weerspiegeld in de soorten die men op dergelijke oeverzones aantreft. Dit zijn op de lagere delen Zeekraal en meer hoger en landinwaarts voornamelijk Schorrekruid. Zeeaster, Schijnspurriesoorten, Loogkruid, Strandmelde, Ganzevoetsoorten, Rood zwenkgras, Melkkruid, Zeeraket, Herts hoornweegbree en zo hier en daar Helm, Biestarwegras of Strandkweek. Deze vegetatie verkeert in een zodanig pionierstadium, dat van enige relatie tussen de planten nog nauwelijks sprake is. De soortensamenstelling omvat vertegenwoordigers van uiteenlopende vegetatietypen. Een prognose over de ont wikkelingen is moeilijk te geven, doch het halofiele karakter zal blijven. Op andere plaatsen is er een geleidelijke overgang van de lage naar de hoge delen. Voorbeelden hiervan zijn te vinden aan de noordoostkant van de Veermansplaat, de noordzijde van de Hompelvoet, delen van de Slikken van Bommenede, de Dwars-in-de-weg 502

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1974 | | pagina 18