Vorderingen 1 juli—1 oktober 1974 bouw, is gereed. De oostelijke dam aan de buitenzijde van de zuidelijke ringdijk van de bouwput voor de sluizenbouw is grotendeels gereed. In de verslagperiode is voort gegaan met de aanleg van de glooiing van de westelijke dam aan de buitenzijde van de zuidelijke ringdijk boven N.A.P. 0,75 m. Brouwerhavensche Gat A. De werken van het Deltaplan Volkerak Derde schutsluis, inlaatsluis en jachtensluis Het betonwerk van de derde sluis is voltooid. Op 26 augustus is begonnen met het inlaten van water in de bouwput. Op dezelfde dag heeft de minister van Verkeer en Waterstaat een bezoek gebracht aan de werken. In november 1974 zal worden begonnen met het aanvullen van het sluisterrein. Het daartoe benodigde zand wordt ontleend aan de werken voor de uit breiding van de noordelijke voorhaven. In de verslagperiode is voort gegaan met de opbouw van de pijlers en de keerwanden van de inlaatsluis. Het landhoofd en de keer wanden van de jachtensluis aan de Volkerakzijde zijn ge reed. Begonnen is met het maken van de laatste deur- kasmoot aan de Hollands- Diepzijde. De voorgespannen liggers van 8 velden aan de overbrugging van de sluizen zijn aangebracht. De totale overbrugging bestaat uit 10 velden. De liggers voor de laatste 2 velden worden aan gebracht zodra het landhoofd aan de Volkerakzijde gereed is. Wanneer alle liggers zijn aan gebracht worden de stroken tussen de liggers aangevuld met beton. Van 3 velden is inmiddels de dwarsvoorspanning van het dek aangebracht. Verkeerskokers op het Hellegatsplein Na de bouwvakantie is begon nen met de tweede storten van het noordelijk kunstwerk. Van het zuidelijk kunstwerk zijn inmiddels 5 van dergelijke storten gereed. Begonnen is met de bouw van de vleugels van beide kunst werken, terwijl tevens een aan vang is gemaakt met de uit voering van de derde koker. Geleidedammen, voorhavens, toeleidingsgeulen en storte- bedden voor de inlaatsluis en de jachtensluis Uit de toeleidingsgeulen en uit de voorhavens is in totaal 1 150 000 m3 specie gebaggerd. Het zinkwerk voor de bouw van de geleidedammen, voorzover gelegen buiten de ringdijk van de bouwput voor de sluizen- Bouwput voor de doorlaatsluis De laatste week van juni is de aannemer van het werk, Aan nemingsmaatschappij Van Oord Utrecht N.V., begonnen met het aanbrengen van de westelijke ringdijk om de bouwput. De ringdijk moet ter plaatse tijde lijk de waterkerende functie van de Brouwersdam overnemen, omdat die voor de aanleg van de doorlaatsluis tot een diepte van N.A.P. - 13 m moet worden doorg raven. Het zand voor de ringdijk wordt met de profielperszuiger Westerschelde' gewonnen in het Grevelingenmeer. De zuiger maakt daar meteen een gedeelte van de toeleidingsgeul voor de sluis. Het zand wordt door drijvende en vaste leidingen over de dam getransporteerd en in het werk gebracht. Bij de kruising met de verkeerswegen op de binnenberm van de dam is de leiding onder de wegen doorgeleid. Waar hij de recre- atieweg op de buitenberm kruist is de leiding op de berm aangebracht en is de weg over de leiding heen gelegd. Een damwand van gewapend beton in de teen van de dijk is aan gebracht, evenals de steen- korven daarlangs. Op het werkterrein nabij de haven Middelplaat is een 110- tons asfaltmolen opgesteld. In deze molen is gietasfalt voor de slab en voor het penetreren van de steenglooiing boven de damwand gemaakt. Tevens is een deel van de asfaltbeton- kleding aangebracht. Bij het gedeelte van de ringdijk dat later, na het voltooien van 540

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1974 | | pagina 56