caisBonontwèrp schuiven ptaotsen bewegingewprk ondervullen nastellen verdichten verdichten ondergrond en vlakmaken begeleiding drempel grondonderzoek fundering op palen vormgeving sluitgat kering ontgrondingen bodembescher ming randvoorwaarden bouwputten (hydraulisch en caissons milieukundig f stabiliteit bodem «n oeverbescherming Organisatiestructuur van het onderzoek omvangrijke studies die voorafgingen aan het ontwerp van de uitwateringssluizen in het Haringvliet. Omvang en complexiteit van de nu uit te voeren studie-opdracht overtreffen echter al het bekende, terwijl de korte termijn waarop de resultaten bekend moeten zijn, ook een nieuwe factor is. In de eerste fasen van het onderzoek is de aandacht vooral gericht op de nadere formu lering van de doelstellingen, uitlopend op de vaststelling van de randvoorwaarden waar binnen de stormvloedkering als beweeglijke waterkering moet functioneren, en op een omlijning van het krachtenspel waaraan de constructie zal worden blootgesteld, en waar aan ze weerstand zal hebben te bieden. Waterloopkundige en hydrografische studies spelen in deze fase een rol van het allereerste belang; tegelijk wordt deze materie diepgaand beïnvloed door de grondmechanische bevin dingen. Uit deze twee gebieden van onderzoet komen de belangrijkste basisgegevens waaro het verdere onderzoek, dat studies omvat naar de eigenschappen en dimensionering van het kunstwerk zelf, moet verder bouwen. Dit wil echter niet zeggen dat bijvoorbeeld met het onderzoek naar de vormgeving van d? caissons waaruit de stormvloedkering zal worden samengesteld, nog wel even kan worden gewacht. Wel betekent de beschrever procedure, dat het onderzoek inzake de con structie der caissons voorlopig nog een be trekkelijk globaal karakter zal moeten hebben, Vandaar dat de mededelingen in dit Bericht in hoofdzaak liggen op het terrein van de hydraulica, hydrografie en de grondmecha nica. De andere studies lopen ook reeds, maar mededelingen daarover zouden op dit moment enigszins prematuur zijn. Ebstroom door de openstaande caissons in het Brouwers- havensche Gat 66

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1975 | | pagina 12