zijn deze waarden respectievelijk 22 en 14%. Ook hier is dus sprake van een goede overeenkomst. De twee vergelijkende beproevingen geven aan dat de resultaten van het hydraulische en het eendimensionale mathematische model van het Oosterscheldegebied gelijk oplopen, en dat het mathematische voor die opgaven waarvoor het is gebouwd, een volwaardige vervanger kan zijn van het hydraulische model. Inmiddels staat er sinds ongeveer een jaar naast het eendimensionale model ook een tweedimensionaal model van de Ooster- schelde ter beschikking. In dit model kan men tal van andere facetten van het watergedrag bestuderen; niet alleen de getijbeweging, ook de beweging van opgeloste stoffen, zoals zout, en de ontwikkeling van bepaalde bio- MODEL M1000 OPEN VOLKERAK [T0 GESLOTEN VOLKERAK (T, BEREKENING COMPUTER OPEN VOLKERAK:T0 Fig. 5. Veranderingen van het debiel in een aantal meetraaien ten gevolge van de Volkerak- sluiting, volgens hydraulisch en mathematisch model logische en biochemische grootheden. Men noemt dit model dan ook wel eens, en niet zonder overdrijving, een 'waterkwaliteits model'. Maar het is waar dat er althans enkele parameters van de waterkwaliteit in kunnen worden onderzocht. De ontwikkeling van dit soort modellen is veelal een internationale zaak. Voor het twee dimensionale model en zijn problemen onder houdt de Rijkswaterstaat nauw contact met de Rand Corporation in Santa Monica, California, U.S.A. Een nadere beschrijving van de model len die thans voor het onderzoek van de Oosterschelde in ontwikkeling zijn, vindt de lezer helemaal aan het eind van dit artikel, waar het onderzoek naar de veranderingen in het kustgebied nabij de Oosterschelde- mond wordt beschreven. Verleden en toekomst van het bekken Naast het onderzoek in de modellen naar de mogelijke veranderingen die op het Ooster- scheldebekken ten gevolge van de storm vloedkering zullen optreden, kunnen ter ondersteuning en ter aanvulling van de proeven de veranderingen worden bestudeerd die in de werkelijkheid optreden. In de eerste plaats zal het nuttig zijn, enig inzicht te hebben in de processen zoals die vroeger zijn verlopen. In de Oosterschelde hebben wij wetenschap pelijk verantwoorde metingen en peilingen over een periode van meer dan honderd jaar tot onze beschikking. We kunnen dus nogal ver in de geschiedenis terugkijken, en wellich sommige karakeristieke gedragingen van juist dit bekken, in onderscheiding van alle andere, achterhalen. Uit de verrichte waarnemingen is gebleken dat de morfologie van de Oosterschelde voortdurend in beweging was. Deze morfo logische veranderingen hangen mede samen met veranderingen van het getijvolume, in de hoofdgetijgeulen van de zeegaten in het Deltagebied blijkt namelijk een verband te bestaan tussen het getijvolume en de opper vlakte van het doorstroomprofiel gedurende het getij (zie figuur 6. Een artikel over deze materie in Bericht 40, mei 1967). Te ver wachten is dus dat de geulen zich bij af neming van de getijbeweging in de Ooster schelde zullen aanpassen om het verstoorde evenwicht te herstellen. Om enig inzicht te verkrijgen in de te ver wachten morfologische ontwikkeling van de Oosterschelde zal allereerst nader ingegaan worden op de wijzigingen die hebben plaats gevonden gedurende de laatste eeuw zowel 88

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1975 | | pagina 34