450 'k;!% ASCHELDES - MODEL UoOm Nf r - - ;,j jP Fig. 9. Tweedimensionale mathematische overzichts modellen ten behoeve van het Oosterschelde-onderzoek koppeling van een groot overzichtsmodel met een fijnmaziger detailmodel is niet nieuw. Ook bij de naspeuringen naar de gevolgen voor het aangrenzende kustgebied van de Haringvlietsluiting is deze combinatie toege past. Omdat deze modellen destijds nog maar kort in gebruik waren, kwamen de resultaten van het mathematisch tweedimen sionaal modelonderzoek toen pas korte tijd voor de afsluiting gereed. In het geval van de Oosterschelde is het echter mogelijk reeds in het ontwerpstadium van de afsluitmiddelen te beschikken over prognoses aangaande hun uitwerking op de omgeving. Deze studies naar de ontwikkelingen in het nabije kustgebied zijn behalve voor de Oosterschelde zelf ook van belang voor de veiligheid van de zeeweringen op Walcheren en Schouwen. De kust heeft op de koppen van die eilanden in het verleden namelijk geprofiteerd van een vrij aanzienlijk zand- aanbod vanuit de Oosterschelde. Ondanks deze natuurlijke suppleties bleef de kust van Walcheren in geringe mate en die van Schouwen in wat sterkere mate achteruit gaan. De toestand was op deze twee eilanden zeker minder ernstig dan aan de kop van Goeree, maar er werd toch verwacht dat er voorzieningen nodig zouden zijn na de af sluiting van de Oosterschelde. Sedertdien is het toekomstbeeld voor deze gebieden in grijpend veranderd. In plaats van zandtoevoer te kennen of op zijn slechtst de afwezigheid van zandtoe- of afvoer te ondervinden zullen ze in de buurt komen te liggen van een gebied met gehalveerd getij, dat sediment aan het kustgebied onttrekt, ten einde zijn stroomgeulen aan de verminderde debieten aan te passen. Het moet dan ook niet uitge sloten worden geacht dat nadere studies zullen uitwijzen, dat de voorzieningen aan de koppen van de eilanden Walcheren en Schouwen een grotere omvang zullen moeten krijgen, dan voorheen werd vermoed. Het onderzoek richt zich er thans op, in dezen zo spoedig mogelijk tot globale ramingen te komen. De mate van erosie van de banken en platen zeewaarts van de stormvloedkering heeft onmiddellijke consequenties voor de mate waarin golven vanuit de Noordzee kunnen doordringen tot aan de stormvloedkering. Bij het golfonderzoek ten behoeve van de storm vloedkering wordt daarom bijzondere aan dacht besteed aan de golfbeweging in het mondingsgebied van de Oosterschelde en het aangrenzende gedeelte van de Noordzee. Daarbij wordt getracht om de mate van door dringing te meten voor golven uit verschil lende richtingen. De richting van de golven zal worden bepaald uit luchtfoto's en radar opnamen. Uit de resultaten van dergelijke onderzoeken kan een beter inzicht ontstaan in de golfbeweging die tijdens stormen bij de stormvloedkering kan voorkomen, wanneer het voorliggende platengebied door erosie zal zijn verdiept. 92

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1975 | | pagina 38