Hollandse IJssel nauwelijks sprake. Voor de Oosterschelde moet dus niet alleen worden gelet op de te verwachten waterhoogte, maar evenzeer op de onder verschillende omstan digheden op onderscheidene plaatsen te ver wachten golfoploop. Zodra hierdoor ook maar voor één dijkvak in het achterliggende gebied gevaar zou kunnen ontstaan, dient de storm vloedkering te worden gesloten. Welke eisen daaruit voortvloeien, wordt thans nader be studeerd en uitgewerkt. Het resultaat van deze studies kan een belangrijk deel leveren van de randvoorwaarden waaraan de beweegbare stormvloedkering in de Oosterschelde zal moeten voldoen. Om de gedachten reeds enigszins te bepalen, kan over die eisen wel al een voorlopige beschouwing worden gege ven, waaruit dan meteen blijkt hoe vertakt en ingewikkeld de onderhavige problematiek is. waarvan we hier alleen willen aanstippen dat ze het nodig maken dat de afsluitmiddelen zeer langzaam - men moet hierbij denken aan een sluitingsperiode die uren duurt - worden bewogen, zulks om hinderlijke effecten op het Oosterscheldebekken te vermijden. Er zal verder voldoende mogelijkheid moeten worden geschapen om ongestoord reparatiewerkzaam heden te kunnen uitvoeren aan het kunstwerk zelve of de aansluitende bodembeschermin gen. Daartoe moet het mogelijk zijn, delen van de stormvloedkering gedurende enkele weken of maanden dicht te zetten. Aangezien de zorg voor het milieu vereist dat onafge broken een getij van dezelfde orde van grootte wordt doorgelaten, terwijl ook de stroom- verdeling over de drie hoofdgeulen globaal gelijk moet blijven, zal elk doorlaatwerk zoveel overbreedte moeten krijgen, dat er permanent De stormvloedkering, dat wil zeggen de dam- vakken, de betonconstructie met de afsluit middelen, de fundering daaronder, die rust op een al of niet kunstmatig verbeterde onder grond en de erop aansluitende bodembescher mingen, vormt één hydraulisch functionerend en reagerend geheel. Dit geheel moet kunnen voldoen aan de bedrijfseisen en weerstand kunnen bieden aan de optredende belastingen zonder dat er ontoelaatbare vormveranderin gen optreden; tevens moet het zo kunnen worden gebouwd dat de risico's bij de uit voering binnen redelijke grenzen blijven. Het is uit het voorafgaande reeds duidelijk dat ook bij stroom en zware golfslag met de afsluit middelen moet kunnen worden gemanoeu vreerd. Nog niet ter sprake kwam evenwel het probleem van de translatiegoiven, dat ver derop in dit Bericht besproken wordt, en De uitwateringssluizen in het Haringvliet Stormvloedkering in de Hol landse IJssel (1958), het eerste Deltawerk 60

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1975 | | pagina 6