LIIIII een sectie kan worden uitgeschakeld ten behoeve van onderhoud en reparaties. Overeenkomstig het in de Deltawet verankerde veiligheidscriterium moet de stormvloedkering in de Oosterschelde een buitenwaterstand kunnen keren die een overschrijdingsfrequen tie heeft van 1 10" per jaar, ofwel éénmaal in de tienduizend jaar. Deze waterstand legt men dus altijd ten grondslag aan de berekeningen en veronderstellingen. Stel dus dat zo'n super-stormvloedstand wordt verwacht, en dat men de beweegbare storm vloedkering heeft gesloten tijdens het laag- water dat aan het bereiken van de kritieke buitenwaterstand voorafging; stel voorts dat de binnenwaterstand, op zichzelf toch al een verlengde laagwaterstand, nog verder ver laagd wordt door afwaaiing - en dit zal bij het optreden van een superstorm naar alle waar schijnlijkheid gebeuren - dan bedraagt het waterstandsverschil aan weerszijden van de stormvloedkering ongeveer 7 m. Zolang niet aangetoond kan worden dat er onder alle om standigheden kan worden afgesloten bij een hogere binnenwaterstand, moet bovenstaande extreem ongunstige veronderstelling worden aangehouden. Dit betekent dat de kering in al zijn onderdelen bestand moet zijn tegen de hydrostatische belasting die met dit maximale waterstandsverschil gepaard gaat. Bijzondere aandacht dient onder zulke omstandigheden te worden gegeven aan de mogelijke onder- loopsheid van de constructie. Wanneer de druk die door de betonnen bovenbouw wordt weerstaan de kans zou krijgen zich via de funderingslagen een doortocht te banen, zou de kering niet alleen zijn doel missen, maar i "7 VHM 61

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1975 | | pagina 7