ook ernstig gevaar lopen, te worden onder mijnd. Als maatgevende waterstand hoeft om de maximale golfaanval te berekenen, niet voor alle onderdelen van de kering de hoogste waterstand te worden genomen. Hoewel bij de hoogste waterstand mogelijk wel de grootste golven tot het kunstwerk zullen kunnen door dringen is het ook denkbaar dat verschillende delen van de constructie juist maximaal belast worden door golven, die optreden bij een lagere waterstand. Dit hangt af van de aard van de gekozen constructie. Voor de bepaling van de maximale stroom- aanval op de drempels en stortebedden zal de hoogste waterstand wèl maatgevend kunnen zijn. Dit is gemakkelijk in te zien wanneer men beseft dat er bij dergelijke kunstwerken altijd van de grondmechanische wetenschap voor alsnog moeilijk exact te becijferen, zijn de effecten die de hydrostatische belasting ten gevolge van waterstandsverschillen en golf aanval uitoefent op de ondergrond en de fun dering. De stormvloedkering moet niet alleen stabiel en voldoende sterk zijn, afhankelijk van de te kiezen afsluitmiddelen en de overige constructie zullen er ook strenge eisen moeten worden geformuleerd met betrekking tot de maximaal toelaatbare zettingsverschillen en de bewegingen die men kan toestaan ten gevolge van golfbelastingen. De formulering van de eisen waaraan de beweegbare storm vloedkering in de Oosterschelde moet voldoen uit een oogpunt van bescherming van milieu en ecosysteem, is zo mogelijk een nog neteliger karwei. Hier kan men, anders dan voor de veiligheid, niets bepalen op grond van rekening moet worden gehouden met plot seling onklaar raken van de bewegende delen. De meest ongunstige veronderstelling, name lijk dat bij sluiting van de kering één sectie het laat afweten, geldt weer als uitgangspunt. Er zullen dan plaatselijk zeer hoge stroom- snelheden kunnen optreden, die mogelijk belangrijke schade aan de bodembescherming zullen veroorzaken. En dit is juist in het geval van de Oosterscheldekeringen een zeer on gewenste situatie. Ebstroom door de openstaande stormvloedkering in het drie dimensionaal ontgrondings model Het vraagstuk van de bodembescherming en de toelaatbare ontgrondingen speelt hier immers een nog veel belangrijker rol dan bij de uitwateringssluizen in het Haringvliet, die niet continu stroom te verwerken hebben, en bovendien bij vloed steeds gesloten zijn. Uitermate belangrijk, maar gezien de stand Stroming door een geschemati seerd caisson met roosters in het tweedimensionaal ont grondingsmodel 62

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1975 | | pagina 8