gepakt zand. Bij zeer losse pakking van het zand bestaat bovendien het gevaar dat het bodemmateriaal plaatselijk zijn structuur verliest en zo snel vervormt, dat de wrijving tussen de korrels niet meer volledig tot ontwikkeling kan komen. Zulk vloeistofachtig gedrag van het bodemmateriaal is in de Oosterschelde niet onbekend. De waterspanningen kunnen nog worden ver groot naarmate de caissons breder worden. Bij vorige afsluitingen hadden de caissons een breedte van 14 a 18 m, voor de algehele afsluiting van de Oosterschelde zijn destijds al caissons overwogen van 30 m breed, terwijl men nu een stormvloedkering denkt op te bouwen uit caissons met een breedte van 50 tot 60 m. Er zijn dus drie factoren die nadelig kunnen werken op de stabiliteit der caissons: de belastingsnelheid, de losse pakking van de ondergrond en de caissonbreedte. De belastingsnelheid moet echter worden be schouwd als de belangrijkste van de drie. Met name de regelmatige cyclische golf- belastingen zijn, omdat ze een orde sneller verlopen dan de belastingen tijdens het afzinken, van bijzonder belang. Bovendien veroorzaken zij schuifspanningen in de onder grond. De zanddeeltjes willen dan in relatief korte tijd een kleiner poriënvolume of een dichtere pakking aannemen; dit zal in een opgesloten waterpakket nog sneller aan leiding geven tot wateroverspanningen en stabiliteitsverlies. Ditzelfde verschijnsel doet zich voor bij aardbevingen. Gebouwen storten bij zulke gelegenheden veelal niet in omdat ze zo geweldig schudden, maar omdat de ondergrond bezwijkt onder de zeer snelle ROOMPOT N.BEVELAND NAP]t— -.5- zand zand met kleiiaagjes en kleistukjes Geologisch profiel van de Oosterscheldemond, 100 m ten oosten van het afsluitings tracé 94 zand met veenlaagjes en veenstukjes zand slibhoudend met sliblaagjes

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1975 | | pagina 40