Elastisch gelijkvormig model van een roosterschuif; in één der roosterbalken is meetappa ratuur ondergebracht Model 1 7 van de rooster schuif, waarin de totale krachten kunnen worden gemeten die op het roosterwerk worden uit geoefend Model van de vormgeving van de roosterschuiven. Hiermee wordt de loslaatfrequentie be paald van wervels aan de benedenstroomse zijde van het profiel deze beweging kan men volstaan met een eenvoudig aandrijfwerk. De hydraulische bewegingswerken hoeven slechts een korte slag te maken. De roosterbalken kunnen onder zeer ongunstige stromingsomstandig heden nog bewogen worden. Bovendien zijn de door te laten debieten goed regelbaar. In het betonwerk behoeven geen stalen gelei dingen te worden aangebracht. Als bezwaar kan wellicht gelden dat ongeveer de helft van de doorstroomopening van de caissons ge blokkeerd wordt. Niettemin lijkt dit een systeem met zeer grote mogelijkheden. Wat gebeurt er nu bij dit systeem wanneer een paar schuiven bij sluiting tijdens storm weigeren? Tot een aanmerkelijke verhoging van de waterstand in het bekken zal het niet leiden. Wel is het mogelijk dat de stabiliteit van de drempel in gevaar zou komen ten gevolge van stroom- en golfaanval. Als uit proefnemingen blijkt dat dat zo is, komt een dubbele roosterschuif in aanmerking (fig. 2). Het effectieve doorstroomprofiel wordt dan wel weer kleiner dan bij een enkele rooster schuif. Roosterschuiven zijn tot nu toe nergens op deze schaal toegepast; ervaringen op dit ge bied ontbreken dus. In het Waterloopkundig Laboratorium wordt vooral hun dynamisch gedrag onderzocht. Voorts wordt onderzocht of aangroei van schelpdieren te verwachten valt en, zo ja, of dat kan worden voorkomen. De trek- en drukkrachten die geleverd moeten worden door de hydraulische bewegings werken worden bepaald door de wrijvings krachten tengevolge van de horizontale belasting. Deze hangen af van de wrijvings coëfficiënt van de aanslag van het vaste rooster. Door regelmatig onderhoud van de 129

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1975 | | pagina 23