oog op trillingen zeer ongewenst zou zijn. Hydraulisch onderzoek naar het gedrag van tolkleppen moet nog plaatsvinden. Ook bij toepassing van deze kleppen wordt de water stand in het bekken niet noemenswaard ver hoogd wanneer enige kleppen weigeren. Na de drie grootste kanshebbers behandelen we nu nog kort enkele andere mogelijkheden om de afsluitmiddelen te construeren, aller eerst de rolschuiven, die zijn opgebouwd uit een groot aantal horizontale balken, ieder voorzien van rollen of wielen aan de uiteinden. Het voordeel van deze constructie is, dat elke balk statisch bepaald is opgelegd en de rolien in vergelijking met de glijdende schuiven minder wrijving ondervinden. De balken zijn onderling ter plaatse van de rollen gekoppeld door middel van schalmen. In deze schalmen zijn spelingen noodzakelijk om de rollen of wielen vrij te kunnen laten bewegen. Daar door zullen de balken dan ook tijdens het bewegen speling hebben ten opzichte van elkaar. Het water dat door deze spleten stroomt zal ongunstige trillingen veroorzaken. In neergelaten stand moeten de horizontale balken stijf op elkaar gedrukt worden, zodat er geen spleten meer overblijven. De rolschuiven worden opgehangen in kabels, die via kabelblokken lopen. Ze worden be wogen door middel van hydraulische vijzels. Gunstige aspecten van deze constructie zijn de grote repetitie van onderdelen en de een voudige aandrijving van de schuiven. Be zwaren zijn gelegen in het zeer grote aantal draaiende onderdelen en de moeilijke af dichting ter plaatse van de verticale wanden van de caissons. Bovendien is het gedrag van deze constructie in stromend water niet zo best, terwijl het ook een nadeel is dat alle horizontale belastingen door de rollen naar de caissonwanden moeten worden overgebracht, Kokerschuiven, het vijfde systeem, zijn op gebouwd uit twee grote kokers die met water geballast kunnen worden. Op deze wijza kan de benodigde energie voor de beweging worden verminderd. Tengevolge van de te overwinnen wrijvingskrachten en zuigkrachten heeft deze ballastmethode eigenlijk onvol doende voordelen om de ingewikkelde con structie van gesloten kokers te rechtvaar digen. Nadelen zijn dat door het optimaliseren van de kokerinhoud een ongunstige vorm- Fig. 7 en 8. Draaischuiven (links) en segmentschuiven 134

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1975 | | pagina 28