Volkerak onder invloed van het getij blijft dan bij elk der andere modellen. Maar als gevolg van het omvangrijke baggerwerk in de oever zones aan de rand van Noord-Brabant dat deze compartimentering meebrengt, zullen er onvermijdelijk toch aanzienlijke natuur waarden verloren gaan. Daarbij komt dat de lange scheidingsdam door het Volkerak een blijvende landschappelijke verstoring zal opleveren. De voor uitvoering beschikbare tijd is in ver houding tot de omvang en de complexiteit van de operatie krap. De kosten van dit model worden geraamd op circa 1135 miljoen gulden; daarmee is het dan tevens het duurste van de berekende alternatieve compartimen teringen. Maar bovendien moet er nog reke ning worden gehouden met een aanzienlijke verhoging van de kosten van de beweegbare stormvloedkering in de Oosterscheldemond, als gevolg van de C1-compartimentering. In vergelijking met oplossingen van het type C3 wordt namelijk een zoveel groter getijde bekken gecreëerd, dat de stormvloedkering ongeveer 20% groter moet worden uitge voerd. Daarmee zullen enkele honderden miljoenen guldens gemoeid zijn. Ten aanzien van de wijze van compartimen tering van de Oosterschelde zal pas een beslissing worden genomen nadat de provin ciale besturen van Zeeland en Noord-Brabant hun zienswijze hebben kenbaar gemaakt - dit is inmiddels gebeurd en nadat de Raad van de Waterstaat en de Rijksplanologische Commissie terzake hun advies hebben uit gebracht. Deze beslissing zal anderzijds niet mogen vallen na het einde van 1975, aan gezien de compartimenteringsd.ammen even als de afsluiting van de Oosterschelde om streeks 1985 klaar moeten zijn, en er een voorbereidings- en bouwtijd van ongeveer 9 a 10 jaar met de compartimentering ge moeid is. Vermoedelijk zal de minister van Verkeer en Waterstaat eind november aan de Staten- Generaal een interimrapport aanbieden inzake de studie naar het ontwerp van een beweeg bare stormvloedkering in de mond van de Oosterschelde. Vanwege de correlatie tussen de stormvloedkering en de problematiek van de compartimentering zal het interimrapport over de stormvloedkering bij de voorberei ding van de beslissing omtrent de wijze van compartimentering van het Oosterschelde- bekken worden betrokken. 114

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1975 | | pagina 8