Plaatsing en afwerking van de caissons y'S, Het transport en het afzinken van de caissons is een werkonderdeel dat veel zorg en aan dacht vereist. In een relatief kort tijdsbestek moet, een aantal malen achter elkaar, een groot aantal op elkaar afgestemde operaties worden uitgevoerd. Het feit dat een aantal van deze operaties bovendien weersgevoelig zijn, is een extra complicerende factor. Als voor beeld van een dergelijke operatie moge wor den verwezen naar een artikel over de sluiting van het Brouwershavense Gat in Bericht 51 (februari 1971) en naar de foto hiernaast. Door het grote aantal relaties en afhankelijk heden is het noodzakelijk zich reeds lang tevoren op alle mogelijke gebeurtenissen voor te bereiden. Voor de gehele operatie wordt dan ook een scenario gemaakt. Hierin staat zo goed mogelijk beschreven wat er van moment tot moment dient te gebeuren. Dit draaiboek heeft als bijkomend voordeel dat het nu ook mogelijk is om te zien wat het inlassen of veranderen van bepaalde hande lingen voor consequenties heeft voor de andere stappen van de operatie, en welke maatregelen er als consequentie van die ene verandering genomen moet worden. Zo'n draaiboek komt geleidelijk tot stand. Niet alle relevante gegevens zijn thans reeds bekend. Bovendien moet het niet uitgesloten worden geacht dat uit dit onderdeel van de werkzaamheden min of meer dwingende eisen voortvloeien voor andere onderdelen van het ontwerp. De studie voor het draaiboek is begonnen met een inventarisatie van gegevens uit voorafgaande sluitingen, zoals het Volkerak en het Brouwershavense Gat, en uit verge lijkbare operaties, zoals het plaatsen van 137

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1975 | | pagina 31