Het tussenstation van buiten. De kabels van de meetinstru menten komen langs de ladder naar boven 3 seconden zal echter gedurende het gehele eerste belastingsprogramma worden aan gehouden. Aan het einde van iedere belastingstrap wordt de kracht gedurende 10 seconden constant gehouden om gelegenheid te geven de hellingmeters in de horizontale verplaat- singsopnemer af te lezen. Daarna gaat het statische gedeelte van de kracht volgens een quadratische sinusfunctie naar een hogere waarde, wordt daarop weer 10 se conden constant gehouden en begint dan met het cyclische belasten. Ter plaatse van lokatie I werd een uitgebreid grondonderzoek gedaan. De verschillende voorspellingsmethodieken vragen immers om verschillende soorten onderzoek, terwijl ook rekening moest worden gehouden met de ervaring die de verschillende experts hadden met bepaalde terreinmetingen. Uitgevoerd werden sonderingen, SPT-me- tingen, dichtheidsmetingen, doorlatendheids- metingen, pressiometermetingen en boringen. Monsters uit de boringen werden in diverse laboratoria beproefd, waarbij de parameters werden bepaald die in de inleiding zijn vermeld. Instrumentatie In de grond onder en naast de proefcaisson is, na voltooiing van het grondonderzoek, een groot aantal meetinstrumenten aange bracht. Er worden waterspanningen, grond- spanningen en verplaatsingen gemeten. Geen van de voorhanden zijnde instrumenten bleek in staat om met de vereiste nauw keurigheid dynamische verschijnselen te meten. Daarom moesten er nieuwe opnemers worden ontwikkeld en vervaardigd. Vooral het meten van cyclische verplaatsingen in de ondergrond bleek daarbij een probleem. Het lag aanvankelijk in de bedoeling om de waterspanningsmeters uit te rusten met een onderdeel waarmee de diepte van de op- nemers zou kunnen worden bepaald. Zodoer - de zouden ook de verticale grondbewegingei kunnen worden getraceerd. Het bleek echtei niet mogelijk deze apparatuur voldoende naukeurig te maken om er bruikbare resul taten van te kunnen verwachten. De verticale gronddrukken moeten worden gemeten met horizontaal liggende grond- drukdozen. Hiervoor moet een gat in de ondergrond worden geboord, waarin dan een drukdoos horizontaal op de bodem wordt geplaatst; vervolgens moet het gat weer worden aangevuld. Het bleek onmogeli k het gat zo aan te vullen dat de aanvulling even stijf is als de naastliggende grond. Dat resulteert altijd in een zekere vertekening van de werkelijke drukken. Bij een lossere aanvulling krijgt de drukopnemer nauwelijks belasting, bij een vastere aanvulling trekt de drukopnemer belasting naar zich toe. Besloten is daarom, deze metingen van de vertikale grondspanning te vervangen door de meting van grondspanningen met een drukopnemer die onder een hoek van 45° in de grond staat. In combinatie met een verticaal weggedrukt; gronddrukopnemer kunnen dan in elk geval gronddrukken in twee onafhankelijke rich tingen worden gemeten, waaraan de door de experts berekende waarden kunnen wor den getoetst. De meetinstrumenten staan voornamelijk geconcentreerd in twee identieke raaien in 218

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1975 | | pagina 56