die werkgedeelten die op 1 sep tember 1975 al in uitvoering waren, of wel in zo'n staat van voorbereiding, dat er al gede tailleerde omschrijvingen van beschikbaar zijn. Provincie Zeeland Op 14 mei 1975 werd het ver hogen en verzwaren gegund van gedeelten van de zeedijken van de calamiteuze Jonkvrouw Annapolder, de Katspolder en de calamiteuze Leendert Abra hampolder langs de Ooster- schelde, alle behorende tot het waterschap Noord-Beveland. Dit werk moet worden opgeleverd op 15 november 1975 uiterlijk. Op 28 augustus werd aanbe steed het verhogen en verzwa ren van de zeedijk van de polder Borrendamme, district Schouwen langs de Ooster- schelde en het verbeteren van de Levensstrijddijk, een binnen dijk tussen de Westhavendijk en de Miereweg/Weldamseweg. Dit werk moet uiterlijk worden op geleverd op 15 juni 1976. Er is al een begin mee gemaakt, maar tijdens de uitvoering ont stonden enige grondmechani- sche problemen. In het zand- depot deden zich namelijk vier verzakkingen voor. Door grote voorzichtigheid in de uitvoering van het verdere werk hoopt men de schade tot een minimum te beperken. Ook op Tholen werd een dijk versterking aanbesteed. Het betreft hier het verhogen en verzwaren van de zeedijken van de Muyepolder, de Oudeland- polder en de Noordpolder te Sint-Maartensdijk. De uitvoering van dit werk zal vrijwel geheel vallen in 1976. Op 15 juni van dat jaar moet het worden opgeleverd. Een plan werd opgesteld voor het herstel van de schutsluis bij Goese Sas. Dit plan omvat ver nieuwing van de binnen-ebdeu- ren, bestrijding van de onder- en achterloopsheid, het aanbrengen van bestortingen ter herstel van de stortebedden, herstel van de overige sluisdeuren, voorname lijk de buiten-vloeddeuren, en het maken van een noodkering van stalen damplanken tegen het buitenhoofd. De nieuwe ebdeuren zijn inmid dels ingehangen, en de storte bedden zijn aangevuld met 100 ton fosforslakken. De gaten die de onder- en achterloopsheid veroorzaken zullen in eerste aanleg met beton worden ge dicht. Daarna zal men beoorde len of er nog verdere maatrege len nodig zijn. In overleg met een ingenieursbureau wordt een plan gemaakt voor de construc tie van een noodkering die bij hoge stormvloedstanden snel en met grote bedrijfszekerheid moet kunnen worden geplaatst op een onder water te maken drempel van stalen damplanken en beton. Onmiddellijke voorziening ver eiste een gedeelte van de on derzeese vooroever aan de zuid kant van het eiland Schouwen. Peilingen wijzen uit dat de stroomgeul zich daar nog steeds verder naar de oever dringt. Er wordt nergens aanzanding geconstateerd, terwijl er op lange termijn gesproken kan worden van aanzienlijke achter uitgang. Plaatselijk ontbreken zinkstukken en bestortingen, of ze zijn te gering geworden. De vooroever bestaat voor een deel uit kleiachtig materiaal. Tengevolge van de gewijzigde inzichten met betrekking tot de afsluiting van de Oosterschelde zal de stroomaanval op deze oever ook na 1978 aanhouden. Het is dan ook gewenst, op enkele punten bestortingen aan te brengen. Het gaat hier aller eerst om twee vakken in de vooroever van het district Flaau- wers, respectievelijk 200 en 300 meter lang, en beide gelegen in de buurt van het punt waar zich in 1974 een oeverafschuiving voordeed, die ernstige schade toebracht aan de dijk ter plaatse. Om te weten welke hulpmidde len gedurende het komende stormseizoen in geval van nood in Zeeland onmiddellijk ter be schikking staan, is geïnventari seerd wat de Deltadienst en wat de waterschappen zelf in voor raad hebben van materiale ais stortsteen 10/60 kg, steen /3O0 kg, fosforslakken en staals k- ken. Het blijkt dat van deze ma terialen vele honderdduizei fen tonnen beschikbaar zijn, er dat er tevens voldoende transp rt- materieel is om voor het vi voer zorg te dragen. In voorbere ding is thans een regeling die vr ir- ziet in het op afroep verkr; >en van materiaal en materieel van neer een dreigende calami it dat wenselijk maakt. De wa ;r- schappen langs Oostersche de en Volkerak blijken te besc k- ken over grote hoeveelhedt zandzakken, dijkzeilen en c r- gelijke meer. Provincie Noord-Brabant Op 7 augustus werd de verl >- ging en verzwaring aanbes ed van gedeelten van de zeed langs de polders Drie Vrier: en en Carolina, alsmede het s1 pen van twee uitwateringssluize aan het Noord-Volkerak. Aa ge zien het bestek voorschrijft at de kleibekledingen en de g -oi- ingen van dit werk op 1 okt oer 1975 voltooid moeten zijn, i: de aannemer al, vooruitlopend p de officiële opdracht, bego ien met het maken van een tijd- jke waterkering rond de te slop n uitwateringssluizen. Als opl e- ringsdatum voor het gehele erk noemt het bestek 15 novern tr 1975. Ten zuiden van Bergen op >om moet een dijkvak worden vi beterd van de Augustapold In dit dijkvak ligt een groot an- tal leidingen van derden, d niet zijn ontworpen op de r id- voorwaarden van de dijkve' er- king. Om zeer kostbare en d- rovende aanpassingen van aze leidingen te voorkomen, ov- - weegt men buitendijks een e- heel nieuw dijktracé te ont er- pen. Verder onderzoek, ook laar de milieu-aspecten van dit an, is noodzakelijk alvorens ee keuze kan worden gedaan Verantwoording van de foto's Hofmeester 166 222 Cees v. d. Meulen 176 Waterloopk. Laboratorium 199 210 212 Laboratorium voor Grondmechanica 215 218 219 224

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1975 | | pagina 62