van sommige veiligheidsmaatregelen een grote invloed op het gezamenlijk effect heeft. Zo lijkt bijvoorbeeld een telescopische stuur stang meer levens te sparen wanneer hij alleen zou worden gemonteerd in plaats van in combinatie met veiligheidsriemen, die voor komen dat de inzittende überhaupt met de stuurstang in aanraking komt. Het gebruik van modellen in de beleids analyse vergemakkelijkt de communicatie door een ondubbelzinnige terminologie, en wat belangrijker is, het bevordert de objec tiviteit doordat de gebruiker wordt gedwongen tot het expliciet maken van zijn mogelijk in de aanvang verborgen veronderstellingen. Ten slotte staat het model de bestuurder toe om alternatieven te bestuderen die vanwege ge vaar of kosten onmogelijk in werkelijkheid kunnen worden beproefd. men thuis is en dat men naar het vliegveld wil rijden. Er zijn drie verschillende wegen. Route A is 7 km lang en vereist meestal een rijtijd van 10 minuten ofschoon die kan variëren van 5 tot 50 minuten; route B is 4 krr lang en vraagt gemiddeld 17 minuten, hoewel dit kan variëren van 8 tot 40 minuten, en route C is 10 km lang en kost normaal 20 minuten, met een variatie van 19 tot 21 minuten. Wat is nu de beste weg naar het vliegveld? Het is duidelijk dat er objectief gesproken geen eenduidig antwoord op deze vraag kan wor den gegeven; verschillende mensen nemen gewoonlijk verschillende wegen. De indivi duele keus hangt kennelijk samen met de nadere interpretatie van het woord beste. Bij de keuze voor route A betekent de 'beste' de 'snelste'; wie route B prefereert interpre teert 'de beste' als de 'kortste'; bij voorkeur probleem ontwerp nieuwe alternatieven kies doelstellingen ontwerp onderzoek doelstellingen betwijfel aannamen test gevoeligheid gegevens bou model weeg kosten tegen effect Het probleem van de probleemstelling De probleemstelling houdt zich voornamelijk bezig met het formuleren van de doelstellin gen en het aangeven van de grenzen waar binnen de analyse moet blijven. Het kiezen van een dessert in een restaurant brengt voor de meeste mensen maar een eenvoudige probleemstelling mee; de analyse wordt be grensd door de mogelijkheden die het menu biedt en de doelstelling wordt grotendeels bepaald door de vraag of men op dieet is of niet, en indien niet, wat men het lekkerste vindt. Bij complexe vraagstukken echter vormt de probleemstelling een omvangrijk en kritiek deel van het werk. Fig. 1 illustreert hoe moeilijk het is doelstel- Fig. 4. Kringloop van activitei- lingen te formuleren. Men stelle zich voor dat ten tijdens de analyse 170

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1975 | | pagina 8