Natuurmetingen ten behoeve van het nieuwe getijmodei RD-II Ten behoeve van het Oosterscheldeonderzoek zijn twee geheel nieuwe tweedimensionale wiskundige modellen ontworpen, die bekend staan als model RD-II en het Scheldes-model. Men vindt er al iets over vermeld in Bericht 72 (mei 1975). Behalve de eigenlijke waterbeweging kan ook de verspreiding van opgeloste stoffen met behulp van deze modellen worden nage gaan, wat van groot belang kan zijn bij het be studeren van waterkwaliteitsproblemen. In middels is een eerste aanzet gemaakt met het instellen en afregelen van deze modellen met behulp van in de natuur gemeten rand voorwaarden. Alhoewel er nog een aantal problemen zijn te overwinnen, die te maken hebben met de rekenstabiliteit van het model, geven de voorlopige resultaten toch wel reden tot optimisme. Het rekenprogramma produ ceert onder andere kaartjes van het be schouwde gebied met daarin stroomvectoren en lijnen van gelijke snelheid op een bepaald tijdstip. Een voorbeeld hiervan treft men aan in figuur 1. Meer en meer echter ervaart men het als onbevredigend, dat men voor de randvoor waarden bij deze berekening praktisch uit sluitend is aangewezen op de resultaten van één meting, en wel die van 27/28 juni 1967. Met behulp van deze meting zijn in het be staande Randdeitamodel zeer bevredigende resultaten verkregen, maar de beide nieuwe modellen omvatten ook de Ooster- en Wester- Fig. 1. Voorbeeld van de output van het mathematisch model RD-ll 201

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1975 | | pagina 39