1. Meetpunten voor de erkwaliteit in het Deltagebied F, 2. Bronnen van fosfaat- bi asting in het Deltagebied wordt in hoofdzaak veroorzaakt door de wind. Daardoor ontstaan winddriftstromen. Een andere belangrijke factor kan de spoel- stroom zijn, wanneer het bekken wordt door gespoeld. Van minder betekenis is de water beweging door temperatuurverschillen. Van groot belang voor de zuurstofhuishouding is ook het bezinkgedrag van de algen. Tijdens het bezinken van dood materiaal begint de afbraak reeds en daarbij wordt zuurstof gebruikt. Het onderzoek naar het bezink gedrag is een gecombineerd hydraulisch- biologisch probleem. Wil men excessieve algenbloei vermijden dan staan verschillende wegen open. Het doel kan bijvoorbeeld worden bereikt door verlaging van het voedingsstoffenniveau. Dit kan op verschillende manieren. Allereerst kan men de zijdelingse belastingen reduceren n "r, A A 5 10 10-50 50-100 100 n doorzichtige groene kleur. Omdat algen •dingsstoffen consumeren, nemen de ge iten van deze stoffen af. Het is zelfs mo- lijk, dat een essentiële voedingsstof volle- is opgebruikt en dus de verdere algen- >ei stopt. Deze voedingsstof wordt dan perkend genoemd voor de algengroei. Het mt ook voor, zoals in het Brielse Meer rek, dat de algen zulke concentraties be ken, dat het zonlicht minder diep kan ordringen. Dan wordt niet de uitputting in een stof maar de reductie van de fotosyn- ïtische zone de beperkende factor voor de genbloei. Anderzijds zal bij geringe verti- ile waterbeweging ook de toevoer van urstof vanuit de lucht naar het water en •gekeerd afnemen. Dat resulteert in sterke gschommelingen van het zuurstofgehalte, waterbeweging in een stagnant bekken door zuivering of afleiding van het afval- en polderwater. Uit figuur 2 blijkt, dat dit voor een aantal grote lozingen duidelijk soulaas kan bieden. Een andere mogelijkheid is het bekken regelmatig grondig door te spoelen. Hierdoor bereikt men, dat veel algen worden weggespoeld, zodat excessieve bloei op één plaats vermeden wordt. Een derde mogelijkheid is, de voedingsstoffen bij voor baat te verwijderen uit het in te laten water. Dit kan gebeuren door een beperkende voe dingsstof - in zoet water kan dat bijvoorbeeld fosfaat zijn - met behulp van een andere chemische stof te doen neerslaan en te laten bezinken. Defosfatering is voor dit doel op praktijkschaal beproefd in het Brielse Meer. De resultaten van deze proef, die uitvoerig be schreven wordt in Bericht 61 (augustus 1972), waren bemoedigend. Met name werd een 239

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1976 | | pagina 17