Fig. 6. De Kromme van Remane aanwezig zijn en er meer dood organisch materiaal is, zal de zuurstofconsumptie groter zijn. De consumptie neemt nog toe als er extra hoeveelheden organische stoffen, afkomstig van huishoudelijk of industrieel afvalwater, worden geloosd op het bekken. Een goede zuurstofbalans kan worden bereikt door zuivering van het geloosde water en door beperking van de algenbloei. De hygiënische waterkwaliteit kan worden bevorderd door het desinfecteren van lozin gen en het terugdringen van de vervuiling door recreanten. In sommige zoete meren waarin zeer diepe gedeelten voorkomen, doet zich een specifiek probleem voor en wel het verschijnsel van stratificatie (Zie Bericht 69, augustus 1974). Stratificatie komt tot stand doordat de boven ste waterlagen in de zomer meer verwarmd worden. De toegevoerde warmte wordt in de bovenlagen goed gemengd, tot die diepte waar de invloed van de wind reikt. Daar beneden is de warmtetoevoer klein. Het zwaardere koudere water ligt opgesloten in de diepere delen van het meer: er ontstaat een temperatuurgelaagdheid van een warme bovenlaag en een koude onderlaag, geschei den door een scherpe begrenzing, de zoge naamde spronglaag. Dit tweelagensysteem wisselt onderling zeer weinig uit. Er is bijvoor beeld in de diepere laag nauwelijks zuurstof toevoer, maar wel zuurstofverbruik vanwege de rottingsprocessen van organisch materiaal die er optreden. Het diepe water wordt dan ook al gauw zuur stofloos, mèt alle gevolgen van dien: allerlei voedingsstoffen worden verhevigd vrijge maakt, terwijl de rottingsprocessen van orga nisch materiaal onder zuurstofloze omstandig heden bovendien anders verlopen, zodat onder andere het giftige en stinkende zwavel waterstof wordt gevormd. In het najaar koelt het water in de bovenlaag weer af en wordt de stratificatie opgeheven. De kwalijke stoffer uit de onderlaag kunnen zich dan in het meer water verspreiden. Onder normale omstandigheden is het effect van de stratificatie in de diepe delen van het meer gering, omdat het oppervlak waarover de stratificatie kan optreden ten opzichte van het gehele oppervlak van de meerbodem klein is en ook het volume water dat bij stratificatie is betrokken, gering is in vergelijk met de meer-inhoud. Wanneer echter in de omgeving van dergel ij kt diepe delen een geconcentreerde zoutbelas- ting plaatsvindt, kan het zwaardere zoute water zich eveneens in de diepere delen gaan 242

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1976 | | pagina 20