water zuurstofhoudend water zuurstofloos r organische stof 1 koolzuur nitraat sulfaat driewaardig ijzer -1 zuurstofhoudend (bruin, grijs) sediment zuurstofloos kwaliteit is een derde werkterrein van de geochemie. Het omwoelen van slib verstoort het gecompliceerde evenwicht tussen boven staand water, poriënwater en sediment, waardoor extra mobilisatie kan optreden van fosfaten en zware metalen. Naar de omvang van dit effect wordt thans onderzoek ver richt in samenwerking met verscheidene diensten en instellingen. Een vierde studiegebied wordt gevormd door het gedrag van de bodem onder bovenstaand zuurstofloos water. Dit verschijnsel treedt onder meer op in zogenaamde diepe putten van bekkens, waar de waterdiepte zo groot is, dat onder bepaalde condities stratificatie plaatsvindt, waarbij aanzienlijke hoeveelheden van bepaalde stoffen door de bodem worden afgegeven (zie Bericht 65, augustus 1973). Het zuurstofgehalte in de bodem Het zuurstofgehalte in de onderwaterbodem is van groot belang voor alle vier de bovengenoemde processen. Het lijkt dan ook nuttig hier wat dieper op in te gaan. Bepaalde belangrijke elementen kunnen in het sediment in verschillende vormen voor komen, afhankelijk van de aanwezigheid van zuurstof (zie tabel 1). De verschillen in voorkomensvorm van die elementen komen tot uiting in verschil lend chemisch gedrag, wat op zijn beurt de oorzaak is van een verschillend gedrag van andere belangrijke elementen, waaronder fosfaat en zware metalen. In het kort komt het erop neer, dat de elementen geneigd zijn bij aanwezigheid van zuurstof aan het sediment vast te gaan zitten, terwijl dezelfde ele menten bij afwezigheid van zuurstof van de bodemdeeltjes los kunnen laten. Daardoor zal hun concentratie in het poriënwater tussen de bodemdeeltjes toenemen. Als er contact mogelijk is tusen dit verrijkte poriënwater en het bovenliggende oppervlaktewater is uit wisseling mogelijk. Behalve als gevolg van zuurstofloosheid kunnen dergelijke verschijn selen ook optreden door verstoring van de zuurstofrijke bodemlaag tengevolge van baggerwerkzaamheden of door opwervelinger van slib. Het zuurstofrijke water doet dan echter een deel van de gevolgen teniet. Accumulatie van fosfaat Al eerder in dit artikel is gesproken over de verschillende soorten accumulatie van fosfaat Dat dit grootschalige processen zijn, blijkt uit tabel 2, waarin de percentages voor verschei- Tabel 1 Voorkomensvormen van elementen in sediment Element Zuurstof aanwezig Zuurstof afwezig koolstof organische stof, koolzuur koolmonoxyde, methaan stikstof nitraat stikstofgas, ammoniak zwavel sulfaat zwavel, sulfide ijzer driewaardig ijzer tweewaardig ijzer 292

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1976 | | pagina 70