Op 1 maart draagt ir. H. A. Ferguson, wegens het bereiken van de pensioengerechtige leeftijd, zijn functie als Hoofd van de Deltadienst over aan ir. H. Engel. Ir. Ferguson werd op 1 augustus 1969 met de leiding van de Deltadienst belast, na een waterstaatsloopbaan die hem voort durend in contact heeft gebracht met ontwikkelingen in het Benedenrivieren- en Deltagebied. Hij leverde een belangrijke bijdrage tot de uitbouw van de studiediensten, tot de droogmaking van Walcheren, het dijkherstel in 1953, de bouw van Europoort en de Schelde-Rijnverbinding. Het gebied waarbinnen de uitvoering van het Deltaplan zich voltrekt, kent hij hierdoor als weinig anderen. De Volkerakwerken bevonden zich in 1969 in de afbouwfase, de Haringvlietdam naderde het moment van afsluiten, de Brouwers- dam was in uitvoering en de Oosterscheldewerken, die volgens de plannen negen jaar later moesten worden voltooid, waren reeds gestart. Bij de succesvolle voltooiing van de eerste drie werken kon nog niet worden voorzien voor welke extra problemen de afsluiting van de grootste en moeilijkst te bedwingen zeearm, de Oosterschelde, de Deltadienst zou plaatsen. Een beeld van de vele facetten van het denk- en doewerk van de Deltadienst en de haar steunende diensten en instituten vindt men in de Driemaandelijkse Berichten. Door de bijzonder grote en persoonlijke betrokkenheid van ir. Ferguson bij het Drie maandelijks Bericht draagt het in de afgelopen zes en half jaar dan ook duidelijk zijn stempel. Hij richtte zijn uitzonderlijke creativiteit op alle facetten van de Deltaproblematiek, maar het milieu-onderzoek ging hem in het bijzonder ter harte. In zijn eerste artikel over dit onderwerp in het Driemaandelijks Bericht van februari 1971 schrijft hij 'Ook bij de Rijkswaterstaat ziet men de noodzakelijkheid, zich rekenschap te geven van de beïnvloeding van het milieu door de uitvoering van infrastructurele werken. Zeker geldt dit voor het Deltagebied, dat immers door de uitvoering van grote Waterstaatswerken een totaal ander aanzien krijgt en waar de ontwikkelingsmogelijkheden in tal van opzichten heel anders zijn komen te liggen dan zonder het Deltaplan het geval zou zijn geweest. Het gaat er thans om de nieuwe mogelijkheden, die voor de ontwikkeling van het Deltagebied worden geschapen, optimaal te benutten met inachtneming van de gevolgen die het stimuleren van bepaalde ontwikkelingen zou kunnen hebben voor het milieu als welzijnsfactor'. In de daarop volgende berichten werden steeds nieuwe beschouwingen en studies aan de diverse milieu-aspecten gewijd. Hoewel ir. Ferguson door onder meer adviezen in het buitenland internationale erkenning als waterbouwkundige en waterloopkundige kreeg, kan het dan ook geen toeval zijn dat dit nummer van het Driemaandelijks Bericht geheel aan het milieu is gewijd. Ik wens ir. Ferguson toe, dat hij, bevrijd van de beslommeringen die de leiding van grote werken meebrengt, zich nog vele jaren zal kunnen wijden aan studies en publikaties, tot steun van jongere collega's, die in hem al sinds vele jaren een groot en inspirerend leermeester vonden. De Directeur-Generaal van de Rijkswaterstaat ir. J. W. Tops.

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1976 | | pagina 5