- in totaal 83 stuks - worden stalen schuiven gehangen, die onder normale omstandigheden open staan, maar die bij stormvloed kunnen worden gesloten. Aanvankelijk was men van mening, dat de stormvloedkering met een dubbel stel schuiven zou moeten worden uitgerust, zoals gebruikelijk bij kunstwerken in een belang rijke waterkering. Uit de technische studies en uit een uitge voerde risico-analyse is evenwel gebleken dat bij een stormvloedkering volgens de pijlerconstructie, in het speciale geval van de Oosterschelde, zonder enige concessie op het punt van veiligheid kan worden volstaan met een enkele kering. Het in het eindrapport voorgelegde plan gaat uit van een compartimentering volgens model C3-Kanaal door Zuid-Beveland, overeen komstig de beslissing van de Regering van december 1975. Dit compartimenteringsmodel voorziet in de aanleg van een dam tussen St.-Philipsland en de Grevelingendam - de zogenaamde Philipsdam -, een dam tussen Zuid-Beveland en Tholen - de zogenaamde Oesterdam en het verbeteren van het Kanaal door Zuid-Beveland. Met de bouw van de stormvloedkering is na; r raming een bedrag gemoeid van f2910 mil joen. De compartimentering vraagt een bedrag van f 1175 miljoen en de benodigde partiële dijkverhoging een bedrag van f 180 miljoen. Vergeleken met de kosten van de afsluiting volgens het oorspronkelijke Deltaplan - totaal f 1550 miljoen - is het nieuwe plan f2715 miljoen duurder. Deze bedragen zijn gebaseerd op het prijspeil van begin 1976. Wordt het toegestane bedrag van f 1750 mil joen eveneens omgerekend naar het prijspe van begin 1976, dan wordt dat f2135 miljoen Vermeerderd met de toegestane afwijking van 20% levert dit een bedrag op van f2562 miljoen. De meerdere kosten van het nieuwe plan overschrijden dit bedrag dus met f 153 miljoen. In het bedrag van f2910 miljoen is buiten het gebruikelijke percentage voor onvoorzien een extra bedrag voor onvoorzien van f 130 miljoen opgevoerc omdat het hier een constructie betreft die valt buiten het directe ervaringsveld van de tot op heden uitgevoerde waterbouwkundige werken. Laat men dit bedrag buiten beschou wing, dan kost het nieuwe plan derhalve 358

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1976 | | pagina 8