OOSTERSCHELDE VERWATERING L MOSSELEN 3km op de Hooge Platen. Bij C3, A3 en vooral D4 Fig. 7. Ligging van oester- en zullen frequent zoetwaterlozingen optreden, mosselpercelen in de Ooster- hetgeen ongunstig is voor het behoud van de schelde levensgemeenschap in de Westerschelde. De voordelta omvat het gebied in de monden van de zeegaten buiten de kustlijn. Het gebied wordt gekenmerkt door een grote soorten rijkdom van vissen en een belangrijke pro- duktie van plankton, wormen en schelpdieren, die tot voedsel dienen van garnalen, vissen en vogels. D4 beïnvloedt de levensgemeen schap op de voordelta, dankzij verondieping van het gebied, positief. Bij C3 en A3 zullen zich slechts geringe wijzigingen voordoen in de huidige toestand. De scorekaarten 4 en 5 kwantificeren de effecten zoveel mogelijk. Beroepsvisserij Er is ook een raming gemaakt van de schade voor de beroepsvisserij bij de verschillende alternatieven en van de gevolgen van die schade voor de nationale economie. Kwantificering van de economische gevolgen is moeilijk omdat over de vispopulaties en hun ecologische bestaansvoorwaarden weinig bekend is en de statistische gegevens over handel, conservenindustrie en consumptie zeer onvolledig zijn. De volgende bedrijfstakken zijn geanalyseerd: het mosselbedrijf, het oesterbedrijf, de kokkelvisserij, de kreeftenhandel en de kust en Noordzee-visserij. De economische gevolgen zijn geëvalueerd aan de hand van twee maatstaven: de toegevoegde waarde - dat is de opbrengst van de produktie minus de aankoop bij andere bedrijven - en de werkgelegenheid. Aangenomen is daarbij dat eenmaal werkloos geworden arbeidskrachten werkloos blijven, en voorts dat de mossel- kweek in de Waddenzee kan worden opgevoerd. Het mosselbedrijf kent vier soorten econo mische activiteiten: de kweek, het verwateren de handel en de conservenindustrie. De Nederlandse mosselen worden voor 70% gekweekt in de Waddenzee en voor 30% in de Oosterschelde. Een goede mosselkweek is al mogelijk bij een gemiddeld zoutgehalte van 10 g CI-/I. Met name in de kom van de Oosterschelde bij Yerseke zijn de omstandig heden gunstig: het water is daar schoon en zout, de bodem schoon en hard; de plek ligt dicht bij de belangrijkste exportgebieden, België en Frankrijk. Ondanks de lage stroom- snelheden bij Yerseke vindt er nauwelijks sedimentatie plaats tengevolge van de door de wind in het water opgewekte turbulentie. 430

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1976 | | pagina 24