De keuze van een stormvloedkering voor de Oosterschelde Dnderzoek naar de mogelijkheid van de fsluiting van de Oosterschelde met een edeeltelijk geprefabriceerde stormvloed- ering' zo luidt de ondertitel van het in mei 976 verschenen, 186 pagina's tellende Eindrapport Stormvloedkering Oosterschelde'. let rapport biedt een verslag van de studies ie in de laatste anderhalf jaar zijn gedaan en aanzien van de vraag of er in de üosterscheldemond al dan niet een storm- loedkering gebouwd zou kunnen worden, -innen het raam van de door de Regering estelde voorwaarden van technische haal- aarheid, kosten en jaar van gereedkomen, it de ondertitel blijkt dat aan de studie- i pdracht een ruimere interpretatie is gegeven an oorspronkelijk in het besluit van november 1974 was bedoeld, namelijk een nderzoek naar de mogelijkheid van een ormstuwcaissondam. Deze ruimere inter- I retatie geldt echter alleen de technische i itvoering van de kering en niet de conceptie ie, in een aantal uitgangspunten geconcre- seerd, aan het bouwen van het kunstwerk 13n grondslag ligt. it de acht hoofdstukken van het eindrapport 'ordt uitvoerig aandacht besteed aan de vele specten die aan de bouw van een storm- ioedkering verbonden zijn. Er is een oofdstuk dat handelt over de werkwijze die ij het onderzoek is gevolgd en over de itgangspunten van het ontwerp. Een olgend hoofdstuk gaat breed in op de functie an de kering en op de veiligheidsaspecten ij het sluiten en openen; het behandelt evens de gevolgen van de kering voor het lilieu en de morfologie van het Ooster- cheldebekken; tenslotte wordt de noodzaak an compartimentering betoogd. In de dan volgende hoofdstukken worden de meer technische randvoorwaarden en uitgangs punten onderzocht, zoals de hydraulische en grondmechanische aspecten, de vorm van het doorstroomprofiel en de relatie tussen de stormvloedkering en de compartimentering. Daarna worden drie wezenlijk onderscheiden ontwerpen voor de stormvloedkering onder de loupe genomen, waarvan in een volgend hoofdstuk de constructieve en uitvoerings technische aspecten worden bezien. Na een hoofdstuk over kosten en werkschema's voor de drie ontwerpen volgt een analyse van de ontwerpen zelf. Een samenvatting van de studies en de conclusies die werden getrokken zijn te vinden in hoofdstuk 1. Hieronder wordt een gedeelte van de inleiding en van de samenvatting en con clusies van het rapport weergegeven, als ook een meer uitgebreide beschrijving van het door de Regering gekozen ontwerp, de stormvloedkering bestaande uit pijlers gefundeerd op putten. Regeringsopdracht Op 9 november 1974 deelde de Regering aan de Tweede Kamer mee dat zij had besloten de Oosterschelde af te sluiten met een zogenaamde stormstuwcaissondam, later ook veelal aangeduid als stormvloedkering. De bedoeling was in elk geval, een kering te bouwen die voor een deel zou bestaan uit doorlatende elementen. Onder normale omstandigheden zouden die elementen open staan en een gedempte getijbeweging op het Oosterscheldebekken toelaten, maar bij stormvloeden zou men ze kunnen sluiten. In gesloten toestand biedt een stormvloed- 441

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1976 | | pagina 35