Over dit nummer In de afgelopen maanden is een groot aantal principiële beslissingen gevallen over de wijze waarop de Deltawerken zullen worden voltooid. Stond het al vanaf november 1974 vast dat regering en parlement de voorkeur gaven aan een afsluitbare stormvloedkering in de mond van de Oosterschelde, pas in het voorjaar van 1976, toen de studietermijn van anderhalf jaar begon te verstrijken, kwamen de studies in een zo vergevorderd stadium, dat geconcludeerd kon worden: de storm vloedkering kan gemaakt worden, binnen de gestelde termijn en vrijwel binnen het geraamde budget. Ondertussen ging het werk aan de voorgenomen compartimentering van de Oosterschelde, die een onderdeel vormt van alle alternatieven, normaal door. Van al deze ontwikkelingen en de over wegingen die daarbij een rol hebben ge speeld, van de gedachtevorming in zijn verschillende stadia, heeft de lezer van deze Berichten al wel belangrijke deelindrukken kunnen krijgen. Het is misschien juist wel interessant geweest, de ontwikkeling van het denken over bijvoorbeeld de alternatieve stormvloedkeringen in het Driemaandelijks Bericht te volgen. Men kon er daardoor getuige van zijn dat er geen van te voren al vaststaande ontwerpen werden ontvouwd, maar dat er een levend en zeer levendig proces aan de gang was waarbij op hoog niveau werd gedebatteerd. Maar het wordt nu toch ook tijd voor de synthese. In dit nummer wordt een aantal omvangrijke rapporten geresumeerd die een afgerond beeld geven van de eindresultaten der studie-opdrachten. Dat geldt dan met name voor het eerste en het tweede artikel van deze aflevering, waarin de stof wordt behandeld van respectievelijk de nota 'Analyse Oosterschelde-alternatieven' van 21 mei 1976 - bekend als de 'witte nota' en het Eindrapport van de Projektgroep Storm vloedkering Oosterschelde, mei 1976, die door het leven gaat als de 'blauwe nota'. De derde bijdrage in dit nummer, over het tracé van de Philipsdam en de situering van de sluizen daarin, vormt een onderdeel van de rapportage van de Commissie Compar timentering Oosterschelde, die met haar werk overigens nog lang niet klaar is. 411

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1976 | | pagina 5