De doorlaatsluis in de Brouwersdam in zijn laatste uitvoeringsfase Al eerder werden in dit tijdschrift de functies en het ontwerp van de doorlaatsluis in de Brouwersdam besproken (Bericht 71, februari 1975). De bouw is thans zover gevorderd dat de laatste onderdelen van het kunstwerk, het aanvullen van de bouwput en het doorbag- geren van de ringdijk, zijn aanbesteed. Ze zullen in 1977 worden uitgevoerd in combi natie met een kustsuppletie bij de Kop van Goeree. De doorlaatsluis in de Brouwersdam zal fungeren als belangrijke 'kraan' voor het beheer van het Grevelingenmeer. Als men het Grevelingenmeer zoet wil maken, kan de sluis dienen als lozingsmiddel. Bij een zout Grevelingenmeer dient hij gecombineerd met een lozingsmiddel in de Grevelingendam als inlaatmiddel, zodat een west-oost gerichte zoute doorspoeling kan worden ingesteld, of als lozingsmiddel, als men liever een oost west gerichte zoute doorspoeling zou willen hebben. Een nog te bouwen sluis in de Grevelingendam is daarbij dan als inlaat middel nodig. Door de beslissing die is genomen over de Oosterschelde is het tegelijk komen vast te staan dat het Grevelingenmeer tenminste tot 1986 zout zal blijven. Verzoeting kan immers pas plaatsvinden nadat de Philipsdam en de Oesterdam zijn gesloten en het Zoommeer ontzilt is. Door de bouw van een inlaatsluis in het noordelijk deel van de Grevelingendam kan daarna eventueel zoet water uit het Zoommeer in het Grevelingenmeer worden ingelaten. In ieder geval zal er tot 1986 naar gestreefd moeten worden het Grevelingenmeer zo goed mogelijk zout te houden. Of het na 1986 zout zal blijven of zoet moet worden, hoeft nu nog niet te worden beslist. 508

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1977 | | pagina 34