Monding van de sluis aan de zijde van het Grevelingenmeer. Links de kokers van de vissluis. Opname november '76 Fig. 3. Duinprofiel bij de vuurtoren van de Westkop van Goeree schuiven in die kokers weer de functie van primaire waterkering overnemen. De ringdijk aan de zeezijde van de bouwput zal dus in de zomer van 1977 doorgebaggerd kunnen worden nadat de asfaltbekleding eraf is gehaald. Bij dit karwei moet 46 000 m2 asfaltconstructies worden opgebroken; samen met andere vrijkomende materialen zoals kraagstukken en dergelijke zal het asfaltpuin verwerkt worden in de zuidelijke uitbreiding van het haventerrein op de Middeiplaat. Ook aan de zeezijde van de doorlaatsluis moet aansluitend aan het stortebed nog een toelei- dingsgeul gebaggerd worden. Deze geul wordt aangelegd op een diepte van N.A.P. - 12,5 m. Bij het eind van het stortebed is hij 60 m breed en dit verloopt tot 120 m op ongeveer 450 m zeewaarts. Met die breedte wordt hij dan verder doorgetrokken tot de dieptelijn van N.A.P. - 12,5 m op zee. Totaal wordt de geul ongeveer 800 m lang. Bij dit werk komt ongeveer een miljoen m3 zand vrij. De kustsuppletie bij Goeree In 1977 komt derhalve bij de werken aan de sluis in de Brouwersdam ongeveer 1 miljoen m3 zand vrij aan de zeezijde en ongeveer 200 000 m3 aan de Grevelingenzijde. Besloten is dit zand te gebruiken voor een kustsuppletie bij het westhoofd van Goeree. In de Berichten 65 (augustus 1973) en 67 (februari 1974) zijn mededelingen gedaan over vorige suppleties bij de kop van Goeree. Uit deze artikelen blijkt dat de kust van het eiland Goeree in de omgeving van de vuur toren op de westkop sterk aan erosie onderhevig is. Jaarlijks verdwijnt daar 200 000 a 300 000 m3 zand, waarvan een deel elders langs de kust weer voor enige aangroei zorgt. De laatste zandsuppletie bij het westhoofd van Goeree werd uitgevoerd tussen oktober 1973 en april 1974. Er werd toen 3 miljoen m3 zand aangebracht waarvan 1,5 miljoen m3 als strandsuppietie en de rest als duinverzwaring. Maar het strand is nu alweer zover geërodeerd dat er niet meer voldaan wordt aan de bij de Delta werken gestelde normen voor de veilig heid. Er wordt nog op gestudeerd of de kustaantasting bij Goeree in de toekomst bestreden moet worden door regelmatige kustsuppletie of door het afsluiten van het geultje het Schaar met een zanddam dwars op de kust. Het gebruik van het in 1977 bij de doorlaatsluis in de Brouwersdam vrijkomende zand als kustsuppletie heeft als voordeel dat de beslissing nog even kan worden uitgesteld. Bovendien is deze vorm van werk met werk maken financieel aantrekkelijk. De persafstand vanaf de toeieidingsgeulen bij de sluis in de Brouwersdam naar het west hoofd van Goeree is echter vrij groot, gemid deld een kilometer of negen. Hierbij zullen zelfs verscheidene tussenstations nodig zijn. Als voor de suppletie echter een afzonderlijk zandwingebied gezocht moest worden, zou dit waarschijnlijk nog verder uit de kust op zee hebben gelegen. Zandwinning uit het Grevelingenmeer zoals bij de vorige sup pleties is namelijk niet meer toegestaan. Op grond van de ervaringen die zijn opgedaan bij de vorige drie suppleties wordt verwacht dat de hoeveelheid van 1,2 miljoen m3 zand die men nu wil aan brengen, voldoende is als compensatie voor de kusterosie tot omstreeks 1981. Sinds in 1965 een duindam op de Kop van 512

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1977 | | pagina 38