Vorderingen 1 oktober 1976 1 januari 1977 A. De werken van het Deltaplan Volkerak Toeleidingswerken naar de derde sluis en de jachtensluis ln de verslagperiode zijn de toe leidingswerken van de derde sluis gereedgekomen. Ook is begonnen met de demon tage van de vaste remming aan de Volkerakzijde tussen de eerste en tweede sluis en met het heiwerk voor de remming- werken voor de jachtensluis aan de Hollands-Diepzijde. Geleidedammen, voorhavens, toeleidingsgeulen en storte- bedden voor de inlaatsluis en jachtensluis De wegenwerken op het Helle gatsplein zijn thans geheel ge reed. Ze worden in een afzon derlijk artikel in deze aflevering nader besproken. De zuidelijke ringdijk werd op 23 september ter plaatse van de inlaatsluis doorgebaggerd. Op 3 december was de ringdijk ter plaatse van de inlaatsluis geheel weggebaggerd. Bij de jachtensluis is de dijk van 12 oktober doorgebaggerd. Op de dammen C en D aan de Maltha- oever en in de ontgrondingskuii is men verder gegaan met het maken en afzinken van zink- stukken. De kleitaluds worden thans aangebracht en afgewerkt. Brouwershavense Gat Bouw van de doorlaatsluis In de verslagperiode werd voort gegaan met de uitvoering van het schuivengebouw en het hei en van de kwelschermen en de vieugelwanden aan de Greve- lingenzijde. Het betonwerk van de voetgan gerstunnel werd voltooid. Het kunstwerk is inmiddels gro tendeels gereed. Aan weerszijden van de door- laatkokers zijn stortebedden aangebracht. Aanvulling van de bouwput voor de doorlaatsluis en zandsupple- tie voor de westkust van Goeree Op 12 oktober 1976 heeft de aan besteding plaatsgevonden van een bestek voor het aanvullen van de bouwput, het maken van toeleidingsgeulen voor de door laatsluis in de Brouwersdam en het uitvoeren van een zandsup- pletie voor de westkust van Goeree. Het werk werd gegund aan het Aannemers- en Handelsbedrijf Van Oord Werkendam B.V. te Werkendam voor een bedrag van f 9 068 000 exclusief B.T.W. Een begin is gemaakt met het inrichten van het werkterrein en het plaatsen van keten en lood sen. (Zie verder het afzonderlijk artikel over de doorlaatsluis in de Brouwersdam, elders in dit nummer). Oosterschelde Opruimingswerkzaamheden In de Roompot werd behulp van een baggermolen 30 000 m2 zooistukken opgebaggerd, die waren bestort met fosforlakken. Toen dit werk klaar was, heeft men soortgelijk opruimwerk gedaan in de Schaar van Roggenplaat. Het uitkomend materiaal, polypropeendoek, rijshout, fosforslakken, randbal ken en zand, werd met behulp van splijtbakken geklapt in een van de bouwputten in de Oosterschelde. Aan Van Splunter Heiwerken te Fijnaart werd op 5 oktober 1976 het verwijderen van de kabel baantorens uit de sluitgaten in de Oosterschelde opgedragen. Op 20 oktober werd met de werkzaamheden begonnen. In de eerste helft van november zijn alle pyloonkoppen en pylonen met behulp van de drijvende bok 'Simson' - hefvermogen 250 ton - verwijderd; ze werden opgeslagen op een terrein bij de damaanzet op Noord- Beveland. In december begon de aan nemer met het verwijderen van de palen in de Hammen. De eerste paal werd getrokken op 9 december. Uitbreiding van de bodem beschermingen Begin oktober werd een aan vang gemaakt met het leggen van blokkenmatten in de Room pot, als uitbreiding van de reeds bestaande bodembescherming. Ook de bodembescherming van steenasfaltmatten in de Schaar van Roggenplaat moet worden uitgebreid. Hiermee werd een begin gemaakt in november. Aanvoer van materialen In de verslagperiode is de aanvoer van materialen, voor namelijk steen en fosforslakken, voortgezet. De steen werd opgeslagen in depot in de haven Noordland. Een begin werd gemaakt met de aanvoer van een partij gebroken kalksteen 20/40. Dit materiaal wordt gestort in een waldepot bij de haven Neeltje Jans. Ten behoeve van de afdeling Dijk versterking wordt aan de west zijde van de haven Schelphoek zand in depot geperst. Het zand wordt gewonnen uit een geul die men trekt naar de plaats tussen de bouwputten die bestemd is voor het dumpen van opgebaggerd zinkwerk en voor de aanleg van een nieuw depot van fosforslakken. Het werkterrein bij Burghsluis wordt inmiddels uitgebreid om ruimte te verschaffen voor nieuw bij te plaatsen directiegebouwen. Met zuigertjes wordt zand aangevoerd, dat vervolgens met auto's in het werk wordt gebracht. Verantwoording van de foto's Aero carto 503-505 Aart Klein 500 Hofmeester 497-506-508 J. v.d. Kam 479 487 Rijkswaterstaat 498-511-512 520

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1977 | | pagina 46