2 Fig. 2. Overzicht van de oever verdedigingen rondom het Aardbeieneiland in het Veerse Meer Fig. 3. Doorsneden van de vooroeververdediging rondom het Aardbeieneiland Fig. 4. Oeververdediging van het Aardbeieneiland met experi mentele constructies punt nummer één was dat de vooroever zoveel mogelijk in de huidige vorm dient te worden gehandhaafd; het is daarbij van groot belang dat de geleidelijke overgang naar dieper water behouden blijft. Ook de zoge naamde spatzone, de zone waarin brak water overslaat over de steile rand van de oever, dient behouden te blijven terwille van de ka rakteristieke vegetatie die ze herbergt; de terugstroming van het spatwater mag niet worden verhinderd. Doorsnijding van de in het eiland aanwezige zoetwaterbei, bijvoor beeld door een oeververdedigingsconstructie in de vorm van een beschoeiing, dient te worden voorkomen, aangezien de plaatselijk buiten de oeverlijn groeiende rietgordel zoet water aan deze bel onttrekt. De verdedigings constructie moet een grote flexibiliteit be zitten, en de grillige oeverlijn zo goed moge lijk intact laten. Aan de landschappelijke aspecten van de constructie dient ruime aandacht te worden gegeven. De constructie moet tenslotte zo worden opgezet dat het milieu tijdens de uitvoering zo weinig moge lijk schade ondervindt. Aan de hand van deze uitgangspunten is een plan opgezet in twee gedeelten. Rondom het hele eiland wordt een vooroeververdediging aangebracht; bij wijze van proef zullen bovendien enkele gedeelten van de oeverlijn met verschillende vrij summiere oeverver- dedigingsconstructies worden beschermd. Aan de westkant van het eiland zijn twee grindzones geprojecteerd langs de diepte- lijnen van N.A.P. - 0,90 en - 0,40 m, respectie velijk 3 en 2 m breed. Deze grindzones zijn zo ontworpen dat ze geen al te sterke dis continuïteit vormen in de vooroevers, maar 535

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1977 | | pagina 17