loals bekend is het werkeiland ten behoeve an de sluisbouw aanbesteed, en zijn de /erkzaamheden daarvoor en voor de bouw an een verbindingsbrug met de vaste wal egonnen. >e bouw van de Oesterdam start later. De ■erkgroepen van de Commissie Comparti- ïentering Oosterschelde zijn nog bezig met et bestuderen van een aantal alternatieve aces voor deze dam en de omkading van <et Verdronken Land van het Markiezaat van iergen op Zoom. Elke werkgroep analyseert le alternatieven naar het haar opgedragen ispect. In het najaar van 1977 zal dit leiden ot een rapportage over de tracé-keuze voor ie dam en voor de kade, en over de situering sn de omvang van de sluis, nmiddels is ook de studie ter hand genomen /an het lozingsmiddel in het Zoommeer, dat afwatering op de Westerschelde mogelijk moet maken. Het werkschema zegt dat een rapport hierover medio 1979 klaar moet zijn. De verruiming van het Kanaal door Zuid- Beveland tot duwvaartkanaal moet gereed zijn in 1985. Partiële dijkverhogingen Zoals eerder beschreven in de rubriek 'Vor deringen' van Bericht 74 (november 1975), worden de partiële dijkverhogingen voorbereid door een stuurgroep en een aantal provinciale adviesgroepen. Over de werken in Zuid- Holland werd tot nu toe overleg gepleegd met het waterschap 'De Dijkring Flakkee'. De studiedienst te Vlissingen ging voort met het toetsen van de criteria waaraan de dijkver sterkingen moeten voldoen. Er blijkt geen noodzaak uit, om de normen te herzien. De uitvoering van de verzwaringen verloopt over het geheel volgens plan of beter, zodat de datum van gereedkomen van het totale partiële-dijkverbeteringenplan kan worden aangehouden. Op Noord-Beveland zal in 1977 het verzwaren van het dijkgedeelte tussen de haven van Kats en de kom van Colijnsplaat worden voltooid. Er lopen nog onteigeningsprocedures. Voor de dijkversterking in de kom van Colijnsplaat lagen tot 1 januari 1977 de stukken ter visie. Afhankelijk van de uitslag daarvan kan op enig moment in 1977 begonnen worden met de uitvoering van dit werk. Op Zuid-Beveland worden de versterkingen aan de zeedijk tussen de Zandkreekdam en Kattendijke in 1977 voortgezet. Ze zullen dit jaar worden voltooid. Ook wordt het bestek aanbesteed voor het aansluitende gedeelte tussen Kattendijke en Wemeldinge. In de kom van Yerseke en bij de Bathpolders ten westen van de Kreekraksluizen zullen in 1977 mede dijkversterkingen worden aanbesteed. Uit de dijk van de Hogerwaardpolder werd in 1976 een uitwateringssluis verwijderd. De verbetering van de dijk langs de Muye- polder, de Oudelandpolder en de Noord polder op het eiland Tholen is in de eindfase nog gepaard gegaan met moeilijkheden. Er deden zich over een lengte van 300 m ernstige verzakkingen voor. Die zijn inmiddels hersteld, en het gehele werk kon in november 1976 worden opgeleverd. Van een andere dijkversterking op Tholen, langs de Eendracht tussen de kom van het stadje Tholen en de zuidelijke punt van de Razernijpolder, is nog een gedeelte overge bleven ter voltooiing in 1977. Voor de voort zetting tot aan Gorishoek is het meetwerk uitgevoerd; er kunnen nu plannen worden opgesteld. Het havenkanaal van Stavenisse zal worden afgesloten met een beweegbare stormvloed kering. Het bouwplateau voor het kunstwerk kwam nog in 1976 gereed, zodat de haven toen al tegen hoge stormvloeden was be veiligd. De verdere uitvoering vindt plaats in 1977. Over nadere aanpassingen rond de haven van Tholen vindt overleg plaats met het gemeentebestuur. Van de 9 km lange dijkversterking tussen Vianen en Bruinisse op Schouwen-Duiveland is het zuidelijke gedeelte gereed; het overige deel komt in 1977 in uitvoering. Verder is op Schouwen-Duiveland de versterking van nog drie dijkvakken in voorbereiding: een dijkdeel bij de Westenschouwense inlagen, een zee wering ter plaatse van de kom van Bruinisse en een dijkvak tussen Westbout en Schelp- hoek. De voorbereidingen van dit laatste werk zijn het verste gevorderd. Het principeplan voor het dijkvak tussen de kom van St.-Philipsland en de veerhaven Anna Jacoba langs de zuidzijde van het schiereiland was eind 1976 uitgewerkt, zodat het kon worden aangeboden aan de stuur groep. Daarna kan worden begonnen met het gereedmaken van de stukken voor de grond aankoop en het bestek. Dit werk zal naar het zich laat aanzien in de loop van 1977 tot uitvoering kunnen komen. Er wordt overlegd of aan de noordzijde een dijkverhoging kan worden ondernomen die geheel of gedeel telijk samenvalt met de aanleg van een trans portroute naar de bouwput voor de sluizen in de Philipsdam. In Brabant worden in 1977 dijkvakken ver sterkt langs de Augustapolder en de Zeekant van de gemeente Bergen op Zoom, en ten westen van deze plaats, langs de Noordland- 577

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1977 | | pagina 59