Al in Bericht 50 (november 1969) en 53 (augustus 1970) werden mededelingen gedaan over het eilanden- en baggerplan voor het Veerse Meer als deel van het in 1967 door het recreatieschap 'Het Veerse Meer' gepu bliceerde basisplan. Los van dat plan werd in de jaren 1973 en 1974 de reconstructie uitgevoerd van de oever van het Veerse Meer bij Vrouwen polder. Deze oever strekt zich vanaf het strand aan de binnenzijde van de Veerse dam in zuidelijke richting uit over een afstand van 700 m. Hier lag een smal strand dat aan de waterzijde werd begrensd door een diepe geul en aan de landzijde door een duin gebied, waarvan het door een afrastering was gescheiden. De oever was zeer in trek voor de strand- recreatie en werd daarnaast ook gebruikt als aanleggelegenheid voor de watersport. Maar tengevolge van oeverafslag nam het strandje voortdurend in omvang af, en na verloop van tijd verdween het vrijwel geheel: zelfs kwam de afrastering van het duingebied in het water te staan. Het gebied was daarmee onbruikbaar geworden voor de recreatie. De reconstructie had de bedoeling om verdere oeverafslag door het aanleggen van een oeververdediging te voorkomen, en de oorspronkelijke functies ten behoeve van de recreatie weer te herstellen. Er zou voor de oeverrecreatie een nieuwe oeverstrook wor den aangelegd met voor kinderen en onge oefende zwemmers gelegenheid om veilig te water te gaan, terwijl er ook toegangen naar dieper water zouden komen voor de meer geoefende zwemmers. Voor de watersport moesten nieuwe aanleggelegenheden tot stand worden gebracht. Gezien de geringe breedte van de ondiepe zone tussen de diepe geul en het steile afgeslagen duin kon aan de gestelde eisen alleen worden tegemoet gekomen door langs de oever afwisselend spartelplassen en aanleg- en ankergelegen heden voor de watersport te maken. De oeverstrook werd gemaakt door het duin plaatselijk af te graven en het uitkomende zand langs de duinvoet te spreiden. De nieuwe oeverstrook heeft een breedte ge kregen tussen minimaal 5 en maximaal 21 m. Ter plaatse van een gedeelte van de ont graving werd meer binnenwaarts over een afstand van 70 m in aansluiting op de be staande duinfiguratie een nieuwe duinregel aangelegd. De nieuwe duinregel en de hier en daar opnieuw geprofileerde taluds van de bestaande duinregel werden met helm ingeplant. De oeverstrook werd voorzien van een grasmat. Op twee plaatsen langs de oeverstrook zijn voor kinderen en onge oefende zwemmers spartelplassen aangelegd met een diepte die, bij het huidige zomerpeil van omstreeks N.A.P., verloopt van 20 cm bij de oever naar een meter aan de zijde van het open water. Aan deze zijde worden de spartelplassen begrensd door grinddammen met de kruin op N.A.P. - 0,20 m. Voor de meer geoefende zwemmers is het diepere water vanuit de spartelplassen bereikbaar via twee loopsteigers over de grinddammen. De spartelplassen worden aan weerszijden begrensd door steigers met een open golf- schot, waardoor de golfbeweging wordt gedempt, terwijl de noodzakelijke verversing van het water toch gewaarborgd blijft. Langs het diepere water zijn enkele steigers gebouwd die kunnen fungeren als aanleg-, zwem- of vissteigers. Voorts zijn langs de oever, behalve bij de spartelplassen, meer palen aangebracht, ongeveer op de lijn van N.A.P. - 2 m. De oeverstrook wordt tegen afslag beschermd door een verdediging van grindasfaltbeton. Aansluitend op deze verdediging is buiten de spartelplassen onder water nog een bestor- ting van grof grind op een kunststofweefsel aangebracht. Aangezien de beloopbaarheid van asfaltglooiingen op den duur door aan groeiing slechter wordt, zijn in de asfalt- verdediging bij elke spartelplas twee trappen van betonblokken opgenomen. Aansluitend aan de zuidelijke beëindiging van de oever verdediging is een wandelpad gemaakt, waarover het aangrenzende terrein bereikbaar is. Het pad heeft een verharding verkregen van grindasfaltbeton. De langs het pad ge legen oever is voorzien van een summiere grindbestorting. Voor de ontsluiting van de oeverstrook is gedeeltelijk gebruik gemaakt van een bestaand voetpad, dat opnieuw werd geprofileerd. Nabij de zuidelijke spartelplas is de bestaande duinovergang komen te vervallen en is een overgang gemaakt over de nieuwe duinregel, voorzien van een ver harding van grindasfaltbeton. Thans, ongeveer drie jaar na de voltooiing van de recon structie, kan worden vastgesteld dat de oever bij Vrouwenpolder wederom zeer in trek is, zowel bij de oeverrecreanten als bij de watersporters. Van een wederzijdse ver storing van de beide recreatievormen is tot dusver niets gebleken. Soelekerkeplaat Eén van de onderdelen van het eilanden- en baggerplan behelsde het opruimen van enkele ondiepten tussen de Haringvreter en het Aardbeieneiland om de vaarmogelijkheden 541

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1977 | | pagina 23