minder visserijpercelen uit de pacht te worden genomen. Tracé lla daarentegen heeft op tracé I voor dat de totale kosten 9 a 12 miljoen lager zijn. Bovendien hoeft geen eindstation voor een kabelbaan en geen terreinen voor beton blokken te worden ingericht. Het grondgebruik op Tholen is dus minder. De oostelijke aansluiting op Tholen is beter dan de westelijke vanwege de 9 a 12 miljoen lagere kosten en het 120 ha groter getijdegebied dat in de Oosterschelde blijft. Voor het westelijke tracé in dit gedeelte van de Oesterdam pleit dat de doorsnijding van het binnendijkse landschap op Tholen gunsti ger is, en dat het ruimtegebruik van landbouw gronden op Tholen 12 ha minder groot is. Bovendien biedt het westelijke tracé moge lijkheden voor archeologisch onderzoek naar de verdronken stad Reimerswaal. Wat betreft de omkading van het Markiezaat van Bergen op Zoom geldt dat wél omkaden in vergelijking met niet omkaden bij tracé II van de Oesterdam de voorkeur verdient, aller eerst vanwege de gunstiger stromingssituatie voor de scheepvaart die ontstaat tijdens de sluiting van de Philips- en de Oesterdam. Ook zal het dan minder voorkomen dat de Schelde- Rijnverbinding door recreatievaartuigen wordt gekruist. Bovendien kan het tijdstip van sluiting van de Philips- en Oesterdam na omkading van het Markiezaat een half jaar vroeger vallen. Daarbij komt dat het zout gehalte en de algenbloei beter kunnen worden beheerst. De ontwikkeling van de levensge meenschappen in het Markiezaatgebied zal bij omkading geleidelijker verlopen, wanneer in 1981 de afsluiting klaar is, en pas in 1985 de ontzilting. Tenslotte zijn de mogelijkheden voor recreatieve ontwikkelingen en voor stads uitbreiding van Bergen op Zoom het grootste in een Markiezaat met omkading. Niet om kaden van het markiezaat is bij tracé II alleen aanbevelenswaardig omdat de kosten 23 tot 26 miljoen gulden lager zijn. In tabel V is de integrale vergelijking samen gevat. Tabel IV. Samenvattende vergelijking van de varianten voor het Markiezaat a. wel omkading b. geen omkading Natuur Verstede lijking Recreatie Natuur Verstede- Recreatie lijking Waterhuishouding en milieu - zoutgeh. (min.-max.) met doorspoeling Zoommeer 50 m3/sec 0,15- 0,8 0,25 0,6: - zoutgeh. (min.-max.) zonder doorspoeling Zoommeer 0,15 0,8 0,5 1,2 - ontzilting 0 - - Chlorofylgeh. (^g/l) 22 18/25 28 59 - ontwikkeling levens gemeenschappen 0 - Overige planol. aspecten - aantal recreanten 2000 2000 20 000 2000 2000 4 a 10 00! - aantal woningen 0 5000 0 0 2700 0 gunstig tamelijk gunstig indifferent tamelijk ongunstig ongunstig respectievelijk noordelijk en zuidelijk deel 86

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1977 | | pagina 32