constructie van het landschap een voorname plaats bij het herstelwerk innam. Daarbij bleek dat de wederopbouw van het landschap van Walcheren een goede leerschool was geweest voor het landschapsherstel op Schouwen, Tho- len, Noord- en Zuid-Beveland en in het Zuidhol landse Deltagebied. Trouwens ook voor de landschapsvernieuwing in de andere provincies zijn de ervaringen in Zeeland van fundamentele betekenis geweest. Zij hebben de ogen ge opend en de weg gebaand voor landschapsop- bouw in regionaal verband, in samenhang met cultuurtechniek, stedebouw en wegenbouw. Nog tot op de dag van vandaag wordt er binnen het Deltagebied baanbrekend werk verricht op het vakgebied van natuurbeheer en landschaps bouw. De inrichting van het Veerse Meer - deel van het Deltaplan - mag zeker gelden als een voorbeeld, hoe door een breed samengesteld team van deskundigen, een nieuw landschap werd geschapen waarin het behoud van de na tuur en de vorming van een geheel nieuw recre atiegebied op gelukkige wijze gestalte kregen. Voor het nog te verrichten werk elders in de Del ta zal ook dit weer een goede leerschool kunnen zijn. Stedebouw - Landschapsbouw Het door de eeuwen heen telkens gewijzigde kaartbeeld van de Zeeuwse en Zuidhollandse ei landen is wellicht het meest markante bewijs van de dynamiek in ons landschap. De nieuwe kustlijn, na de voltooiing van de Deltadammen, zal ons dat opnieuw bewust maken. Geen enke le generatie vóór ons is, voor wat het landschap van Nederland betreft, zo sterk geconfronteerd met het 'niets is hier blijvend' als de onze. Toch hebben velen moeite met de erkenning Bant in de Noordoostpolder; bossen, erf- en wegbeplan- tingen vormen onmisbare ele menten voor de landschaps bouw Reconstructie van het land schap op Walcheren; het bin nenwatertje is ontstaan na he bombardement van 1944 van die dynamiek. Dat komt misschien omdat we gewend zijn de loop der dingen aan de duur van het eigen mensenleven af te meten, en dan lijkt dat land met zijn wegen en dijken, akkers en weiden, met de bodem rond de oude hofsteden en de met riet omzoomde stille kreken haast eei eeuwigdurend gegeven. Maar die illusie wordt thans ruw verstoord. Niet alleen de stad, óók het land bevindt zich in een revolutionair procei van vernieuwing. Naast de reeds genoemde re constructie van de landbouwgebieden zijn we getuige van de groei van een gigantisch nieuw net van verkeerswegen. En de uitbreiding van het stedelijk gebied slaat nog steeds benau wend grote bressen in onze 'vrije' landelijke ruimte. Nu de grenzen tussen het agrarische en het ste delijke milieu vervagen, wordt het nodig de plan ning en de inrichting van de niet-stedelijke 248

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1978 | | pagina 28