Summaries zand in de Oosterschelde en het funderingsbed, de onderste laag van de drempel. Hier kunnen onder bepaalde omstandigheden grote verhan gen optreden. Aan de filtereigenschappen van het bed worden derhalve hoge eisen gesteld. Er zijn een aantal proefopstellingen gemaakt om het onderzoek te steunen. Ook de stabiliteit van de toplaag van de drempel kreeg grote aandacht en daarnaast de grondme- chanische stabiliteit van de gehele drempel. Een van de problemen die nu nog over zijn, betreft de aanzanding die zal optreden tijdens de uit voering van het werk. De brugverbinding met de bouwput 'Schaar' Tussen de bouwput 'Schaar' en Schouwen komt een vaste brugverbinding. Het tracé ligt een kilometer westelijk van de as van de storm vloedkering. De fundering van de brug zal be staan uit buispalen, voor een deel reeds eerder gebruikt bij de aanleg van een kabelbaan over de Oosterschelde. Later kan de brug weer wor den gedemonteerd en elders opgebouwd. Een tijdelijk doorlaatmiddel in de Grevelingen- dam Zowel in de Brouwersdam als de Grevelingen- dam moet, ter wille van de beheersing van de waterkwaliteit op het Grevelingenmeer, een doorlaatmiddel worden opgenomen. Dat in de Brouwersdam is gereed. In de Grevelingendam moet in elk geval tot 1985 een doorlaatmiddel zorgen voor een voldoend hoog zoutgehalte op het meer. Het blijkt het beste dit doorlaatmiddel, een hevel met een capaciteit van 100 m3/sec, te situeren onmiddellijk ten zuiden van de aan sluiting van de Philipsdam. Wordt het Grevelin genmeer later zoet, dan kan de hevel zoet water innemen vanuit het nabijgelegen zoete Zoom meer. The Delta landscape This article provides an introduction to the symposium 'Planning a Delta', which will be arranged by the International Federation of Landscape Architects in the Agricultural University at Wageningen from September 4th upto September8th, 1978. The history of the Maas and Rhine Delta is briefly discussed from a landscape architectural point of view. Looking at a changing landscape Owing to the Delta Works, great changes will take place inthe Delta landscape. Howthese changes will be evaluated depends on the way the landscape is being experienced by the people living there. To obtain a basis for an ade quate policy research into human reactions to the surrounding landscape will therefore be required. Successively, the following issues are discussed: The landscape as a picture, as a natural area, as a habitat, as an artefact, as a bio-ecosystem, as a capital good, as a problem, as a culture history and as a social environment. This pluriform approach does far more justice to reality than a scale on which only a high and low 'experience-value' can be indicated. Developing a landscape Not until 1924, the notion grew in our country that rural environments should be managed and organized as accurately as the urban ones. Since then quite a lot has been changed in the existing legislature. Nowadays, a utilization plan should always be accompanied by a land scape plan; in most cases, however, these plans 273

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1978 | | pagina 53