Samenvattingen Het landschap van de Delta Dit artikel geeft een inleiding op het sympo sium 'Planning a Delta', dat de International Fe deration of Landscape Architects van 4 tot 8 september 1978 belegt in de landbouwhoge school te Wageningen. De geschiedenis van de Delta van Maas en Rijn wordt kort besproken vanuit het oogpunt van de landschapsarchitec tuur. Kijken naar een veranderend landschap Onder invloed van de Deltawerken komen ook in het landschap grote veranderingen tot stand. Hoe die veranderingen worden gewaardeerd, hangt af van de wijze waarop het landschap door de mensen die erin vertoeven, wordt be leefd. Onderzoek naar de menselijke reactie op een landschappelijke omgeving is daarom noodzakelijk als grondslag voor een beleid in dezen. Achtereenvolgens worden besproken: het landschap als plaatje, als natuur, als habitat, als artefact, als bio-ecosysteem, als kapitaal goed, als probleem, als cultuurhistorie en als sociale ruimte. Deze pluriforme benadering doet de werkelijkheid beter recht dan een schaal waarop alleen meer en minder 'belevingswaar de' kan worden aangegeven. Landschap in ontwikkeling Pas in 1924 is in ons land het besef gaan leven dat landelijke omgevingen net zo nauwkeurig moeten worden beheerd en ingericht als stede lijke. Sindsdien is er in de betreffende wetge ving heel wat veranderd. Bij een bestemmings plan behoort tegenwoordig eigenlijk steeds een landschapsplan; dikwijls hebben deze plannen echter alleen een conserverende werking. In de nieuwe Zuiderzee-polders en in het Deltagebied konden voor het eerst landschapsplannen wor den uitgevoerd op basis van een totaalconcep tie. De inrichting van de grote merengebieden in Z.W.-Nederland zal daarmee voort moeten gaan. Inrichtingsvraagstukken in een veranderende Delta De aanleg van dammen en bijkomende werken moet van meet af aan gezien worden in samen hang met de landschappelijke gevolgen. De meeste aandacht dient daarbij uit te gaan naar de natuurfunctie en de recreatiefunctie van de betrokken gebieden. Waar mogelijk moet onge rept natuurgebied bewaard worden of gescha pen, omdat de historische ontwikkeling altijd verloopt van extensief naar intensief grondge bruik. De recreatie moet zich vooral concentre ren aan de randen van het Deltagebied. Beheer sing van de recreatieve groei is daarbij ten zeer ste gewenst. De probabilistische benadering van het ont werp van de stormvloedkering.il Veiligheidscoëfficiënten en foutenbomen Het ontwerp van de stormvloedkering in de Oosterschelde wordt opgezet volgens de semi- probabilistische methode. De veiligheidsmar ges die gehanteerd worden bij gangbare con structies, zijn hier niet van toepassing. Om toch een inzicht te krijgen in de samenhang van be lastingen en materiaalkwaliteiten, wordt ge bruik gemaakt van zogenaamde foutenbomen. Dit zijn schema's waarin alle mogelijke oorza ken van een ongewenste situatie met betrekking tot de stormvloedkering worden opgesomd en met elkaar in causale samenhang gebracht. De opstelling van zulke foutenbomen noodzaakt er toe, alle hoofd- en sub-onderdelen van de con structie reeds in een vroeg stadium van het ont werp grondig aan elkaar te toetsen, en mogelijk daardoor de evenwichtigheid van het ontwerp te vergroten. Ook ontstaat langs deze weg in zicht in alle aspecten van het functioneren en mogelijk dysfunctioneren van de stormvloedke ring. Verdere studie naar het drempelontwerp van de stormvloedkering Het onderzoek naar de drempel van de storm vloedkering op hydraulisch en grondmecha- nisch gebied wordt nog steeds voortgezet. De aandacht ging in de afgelopen periode vooral uit naar het grensvlak tussen de grondslag van 272

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1978 | | pagina 52