Vorderingen 1 januari-1 april 1978 A. de werken van het Deltaplan Doorlaatsluis, vissluis en voet gangerstunnel in de Brouwers- dam De elektrische installatie van de sluis werd geplaatst, en de be- wegingswerken, schuiven en schuifgeleidingen van de vis sluis gemonteerd. Philipsdam Op 28 februari was de haven op het werkeiland voor de Philips- sluizen geheel op diepte ge bracht. In de haven is een loswal gemaakt van stortsteen afkom stig van een depot aan de Brou- wersdam. Voortgegaan werd met het profileren van zand en het aanbrengen van kleibekle- dingen. Een gedeelte van de ter reinen op het werkeiland is in- geëgd met stro en ingezaaid. Het werkeiland wordt met de vaste wal verbonden door mid del van een brug. De onderbouw van deze brug, bestaande uit 87 palen met betonpoeren erop en twee landhoofden, is nu gereed. De zanddam die op het schor was aangebracht is weer verwij derd. Nu kan worden begonnen met het aanbrengen van de lig gers van de bovenbouw. Oesterdam In het vorige verslag was sprake van stagnaties bij de aanvoer van mijnsteen voor de verbete ring van de Schakerloopolder. De daardoor ontstane achter stand liep ten gevolge van de slechte weersomstandigheden opnieuw uit, zodat voor de twee de keer uitstel van oplevering moest worden verleend, nu tot 18 maart. Het werk is op die da tum op enkele nog te verrichten werkzaamheden na opgeleverd. Stormvloedkering In de stroomgeul Roompot werd de bezinking uitgebreid, door het leggen van blokkenmatten. Ze werden nabestortmet staal- slakken. Eind maart werd begon nen met uitbreiding van de be zinking in de stroomgeul Schaar van Roggenplaat. In verband met de grotere lengte van de te leggen blokkenmatten-hier275 en vroeger 200 meter-was enige aanpassing noodzakelijk aan de betonfabriek en de leg ponton. Ook moest de werkhaven Sophia- polder verder worden uitge diept, omdat de rol, beladen met een langere blokkenmat, nu die per steekt. In de stroomgeulen Hammen en Roompot werden de bestaande bezinking en de steenbestortin- gen daarop, verder opgeruimd. Op de plaats waar die lagen, moet namelijk een sleuf of cunet gemaakt worden voor de pijler fundering van de stormvloedke ring. De uitkomende bezinking en steenbestorting werd geklapt in een verdieping in de stroom geul Hammen. Op de plaatsen waar de 19 pij lers van de 3 km lange hulpbrug moeten komen werd vooraf een steenbestorting aangebracht. Totaal ging daar 20 000 ton grind en staalslakken in. Met het aanbrengen van de pijlers werd een aanvang gemaakt. In de verslagperiode hebben de cutterzuigers Eendracht en Zee land de bouwput Schaar, waar de pijlers voor de stormvloedke ring vervaardigd gaan worden, verder uitgediept. De comparti menten I, II en III zijn gereed, en met compartiment IV is een be gin gemaakt. De vrijkomende specie wordt verwerkt in de zuidelijke ringdijk van de bouw put, in het werkterrein op het damvak Geul en in het zandde- pot dat voor de 'Jan Heymans' wordt aangelegd in de bouwput Roompot. Op de binnenberm van de bestaande ringdijk is een bronneringsweg aangebracht. Over de gehele lengte van het sluitgat zijn in de ringdijk van de bouwput onderwaterkaden van fosforslakken aangebracht. Ten behoeve van de stortwerkzaam- heden worden thans mijnsteen- kaden uitgereden. Het aanbren gen van de bronbemaling loopt volgens plan. In de maand maart is een aan vang gemaakt met de aanleg van een buitenhaven aan het Damvak Neeltje Jans en de vor ming van een brugaanzet op Schouwen en op Neeltje Jans. Er werd mijnsteen aangeleverd en de brugaanzet op Schouwen en op Neeltje Jans werd stort- klaar gemaakt. Eind maart be gon men zand te cutteren en het te verwerken in de brugaanzet, in een droog depot en in een strandsuppletie. Half april werd begonnen met het aanbrengen van kraagstukken en steenas- faltslabben tegen de brugaanzet op Schouwen. Partiële dijkverhoging In de afgelopen drie maanden heeft het asfaltschip Jan Hey mans 51 steenasfaltmatten afge zonken op de zuidelijke oever van Schouwen-Duiveland, bij de Koudekerkse Inlaag, als onder deel van de partiële dijkverster king in de Oosterschelde. Ook werden er bestortingen van mijnsteen of fosforslakken uit gevoerd, teneinde de steile ta luds tot taluds van 1:3 uit te vul len. 275

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1978 | | pagina 55