Voor het overige is besloten over te gaan tot een systeem van vaste ankerpunten in de zone van de bodembescherming. Gezien de lengte van de ankerdraden is het niet erg dat in het cu- net geen ankerpalen mogen worden geslagen. Bij het vaste-ankerpuntensysteem, waarvan het patroon is weergegeven in figuur 1, zal het niet helemaal te vermijden zijn, dat er van tijd tot tijd ankerdraden kruisen. Dit wordt incidenteel toe laatbaar geacht. Overigens zijn vaste anker punten goedkoper dan gewichtsankers. Het ontwerp van de ankerpaal Als ontwerpbelasting voor de stalen ankerpalen is uitgegaan van de maximale belasting van 200 ton. De maten van de palen worden vooral bepaald door de horizontale draagkracht van de grond waarin ze komen te staan en de hoogte van de paalkop boven de bodem, die op zijn beurt wordt bepaald door de dikte van het stortebed. Door de grote variatie van deze parameters is het verschil in lengte en wanddikte van de ver schillende palen groot. Alle palen zullen een uitwendige diameter bezit ten van 1422 mm. De zwaarste paal is 20 meter lang, waarvan 17,7 meter in de bodem geheid moet worden, en heeft een maximum wanddik te van 46 mm. De kleinste paal behoeft slechts 15 meter lang te worden, met een maximale wanddikte van 33 mm. De diepte waarop de pa len komen te staan, varieert van N.A.P.-5 tot-35 m. De paal wordt, met het erop gelaste deel van de kop, zonder de overige losse delen in z'n geheel weggeheid. Er zal gebruik gemaakt worden van zogenaamde oplangers. Dat zijn verlengbuizen die op de paalkop gelast worden en die dan steeds boven water blijven uitsteken. Als de paal op diepte geheid is, wordt de oplanger on der water van de paalkop afgebrand. Daarna kunnen de overige delen worden gemonteerd. Bij het heien worden er grote versnellingskrach ten op de paal uitgeoefend, tot 1000 maal het ei gen gewicht. De losse onderdelen van de paal kop kunnen dan ook pas na het heien worden gemonteerd. De paalkop moet vanuit alle rich tingen belast kunnen worden met een anker- kracht van 200 ton; daarbij zal de verticale an- kerhoek nooit groter worden dan 15 graden. Bovendien moet hij door twee ankerkrachten van 60 ton vanuit alle richtingen kunnen worden belast, waarbij de verticale ankerhoek nooit gro ter zal worden dan 30 graden. De ankerdraden moeten onafhankelijk van elkaar kunnen bewe gen, en mogen niet in de kop verward raken, wat bijvoorbeeld gemakkelijk zou kunnen ge beuren als gevolg van de stromingen. Demon tabele onderdelen en ankerdraden moeten met Fig. 2. De montage van et ankerpaalkop Fig. 3. Constructie van d paalkop 354

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1979 | | pagina 28