en coördineren en er de voortgangsrapportage van moeten verzorgen tegenover de PGO. Zo wel de stand van zaken als eventuele afwijkin gen van het opgestelde plan, zullen daarin be schreven moeten worden. Voor het uitvoeren van deze taken beschikt elk projectbureau over de assistentie van een plan ner en een kostprijsdeskundige, en soms ook over een onderzoekscoördinator. Onder de pro jectbureaus ressorteren verschillende werk groepen, die zich bezighouden met bepaalde aspecten of deelprojecten. Na deze summiere aanduiding van de activitei ten van de projectbureaus kunnen de taken van de Projectgroep Oosterschelde nader uitge werkt worden. De PGO stelt een totaalplan op voor de hele stormvloedkering, met randvoorwaarden en uitgangspunten, en past dit later zonodig aan; zij draagt zorg voor de totale voortgangsbewa king, op het gebied van financiën, techniek en planning. Verder stuurt en coördineert de PGO de activiteiten van de projectbureaus en van de stafgroepen, en voert periodiek overleg met de werkdirectie van de aannemerscombinatie Dos- bouw. Van de vijf stafgroepen die de PGO assisteren, zullen we er hiertwee meer in het bijzonder be handelen: de Stafgroepen Planning en Kost prijs. Essentieel voor het functioneren van de project organisatie is een managementsysteem waar in, behalve de techniek, ook de tijds- en kosten aspecten worden beheerst. Deze drie aspecten zijn namelijk afhankelijk van elkaar; ze mogen, zeker wat betreft de besluitvorming, nimmer los van elkaar worden gezien. Uit praktische over wegingen zijn er echter aparte deelsystemen opgezet ter beheersing van de afzonderlijke as pecten. Voorwaarde bij deze stuksgewijze aan pak is, dat elk deelsysteem moet passen in de totale organisatie- en managementstructuur. De zorg hiervoor is, op het niveau van de project groep, onder meer opgedragen aan de stafgroe pen Planning en Kostprijs. Planning Planning omvat twee soorten werkzaamheden: het opstellen van plannen en het bewaken van de voortgang. Bij het opstellen van de plannen wordt elk deel project opgesplitst in afzonderlijk activiteiten. Vervolgens wordt per activiteit bepaald hoe ze uitgevoerd moet worden, met welke middelen - mensen, materieel, materiaal hoeveel tijd dat in beslag zal nemen en welke relaties er zijn met andere activiteiten. Tenslotte worden alle activiteiten van een deel project weer samengevoegd in een groot sche ma, waarna de tijdsduur van het gehele deel project berekend kan worden. Hiervoor worden een aantal technieken gebruikt, waarvan de net werkplanning de bekendste is. Bij dit plannings proces wordt onder meer steeds het kritieke pad over het deelproject bepaald. Een activiteit ligt op het kritieke pad, als vertraging van die ac tiviteit tot gevolg heeft dat het gehele deelpro ject te laat gereed komt. Zulke kritieke activitei ten krijgen daarom de speciale aandacht van de projectleider. De niet-kritieke activiteiten hebben een zekere speling; dat wil zeggen: er is meer tijd voor be schikbaar dan strikt nodig is. Daarvan wordt ge bruik gemaakt doorzo'n activiteit, binnen de to taal beschikbare tijd, op het meest geschikte tijdstip in te plannen. 'Geschikt' wil hier zeggen dat op dat moment voldoende mankracht, ma terieel en materiaal beschikbaar zijn voor het uitvoeren van die activiteit. Op deze manier kan een gelijkmatige inzet van de produktiemidde- len bereikt worden. Voor de presentatie van de resultaten van de hier beschreven activiteiten-analyse wordt meestal gebruik gemaakt van balkenschema's (fig.1). Ook het bewaken van de voortgang van het ge hele project behoort tot de taken van de staf- groep Planning van de PGO. Daartoe analyseert ze het gehele project in grote lijnen, en stelt aan de hand daarvan een projectplan op voor de stormvloedkering. Gedurende de gehele duur van het project maakt deze groep elke vier we ken een overzicht van de werkelijke voortgang van de activiteiten en vergelijkt die met de voortgang die volgens de planning gerealiseerd had moeten zijn. Bij afwijkingen wordt bekeken of die soms de goede voortgang van het project in gevaar brengen; zonodig worden bijsturende maatregelen genomen. Die kunnen bijvoor beeld bestaan uit de inzet van extra middelen; de balkenschema's worden dan aangepast. De structuur van de plannen en van de voort gangsbewerking is volledig aangepast aan de structuur van de project-organisatie zelf (fig. 2). Hiermee wordt bereikt dat de plannen, onder andere wat betreft de mate van detaillering, zijn aangepast aan de groepen die ermee moeten werken. Elke werkgroep en elk projectbureau is verantwoordelijk voor het eigen plan en voor d< voortgangsrapportage ervan. De PGO-stafgroe pen hebben vooral een coördinerende functie ten aanzien van het totale onderzoek en van de uitvoering. De activiteitenplannen vervullen, samen met hun beschrijvingen en motiveringen en de voortgangsrapportages, ook een belangrijke 336

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1979 | | pagina 10