De rekenmachine is gekoppeld aan elektrische meetinstrumenten, die de signalen van de sen soren ontrafelen. De elektrische spanning of de frequentie van een signaal komt in getalvorm beschikbaar, als de rekenmachine daarom vraagt. Omgekeerd kan de laatste, door middel van letter- en cijfercodes, het juiste bereik instel len van de instrumenten. Ook regelt hij het aan sluiten van signalen op de juiste apparaten; er is namelijk niet voor iedere sensor een eigen meetinstrument. Dat gebeurt door middel van een 'scanner', in wezen niet meer dan een kast vol schakelaars, die op instructie van de reken machine omgeschakeld worden. Uit de waar den van de elektrische signalen kan men, aan de hand van ijkgegevens, de fysische waarden af leiden. Die waarden kunnen op verschillende manieren gepresenteerd worden: als getallen in een lijstje of als een grafiek; het soort metingen bepaalt dat. Daarnaast worden ze vastgelegd op een magneetbandcassette voor latere verwer king. Dat gebeurt samen met het tijdstip en de positie van het schip. Een elektronische klok en een Decca plaatsbepalingssysteem, dat met ra diogolven werkt, leveren die informatie recht streeks aan de rekenmachine. Om al dit verga ren, omrekenen, ordenen, presenteren en vast leggen van gegevens in goede banen te leiden, wordt een computerprogramma in de rekenma chine opgenomen. Het programma kan danig complex worden, omdat er veel taken te vervullen zijn. De praktijk heeft geleerd dat het ook regelmatig uitgebreid moet worden, als er ideeën voor nieuwe metin gen of verbeteringen zijn ontstaan. Soms ook moet een tijdelijke aanpassing gemaakt wor den, als een meetinstrument defect is en enige tijd door een ander type vervangen wordt. Om wijzigingen en aanpassingen van programma's snel te kunnen laten verlopen is een speciaal ty pe rekenmachine gebruikt. Het beschreven geheel van nautische appara tuur, elektronische meetinstrumenten en een rekenmachine met randapparaten levert een zeer flexibel systeem op, dat voor een groot aantal gevarieerde en uitgebreide metingen in zetbaar is. Daardoor kan het milieu-onderzoek bij de Deltadienst zich in vele gevallen baseren op grote aantallen natuurmetingen, zodat ge fundeerde adviezen mogelijk zijn. 528

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1979 | | pagina 40