De 'Punt van Goeree' in het Grevelingenmeer Sedert de voltooiing van de Brouwersdam, in 1971worden in het Grevelingenmeer, evenals in het Veerse Meer, inrichtingswerken uitge voerd; sinds 1975 geschiedt dat op basis van de in dat jaar uitgebrachte Nieuwe Inrichtings- schets voor het Grevelingenbekken (Bericht 80, mei 1977). Zo werd in 1975 het recreatiegebied 'Strand Grevelingendam' voltooid. In 1979 kwam het recreatiegebied 'De Punt', in het wes telijk gedeelte van het Grevelingenmeer, in uit voering. Dit recreatieproject is aangelegd langs de oever van het Grevelingenmeer; het sluit aan op het vanouds als 'De Punt' bekend staande duinge bied op Goeree. Het gebied wordt in het noord westen en noorden begrensd door een hoge duinregel en door de hoofdontsluitingsweg die aansluit op de oostelijke parallelweg van de Brouwersdam. In het oosten en noordoosten wordt de begrenzing gevormd door een tot aan de Preekhilpolder doorlopend gebied van lage, slikachtige gronden en in het zuiden door het diepe en ruime water van het Springersdiep. Vóór dit project ter hand werd genomen be stond het gebied hoofdzakelijk uit een uitge strekte zandvlakte met langs het water en op en kele andere plaatsen reeksen van na de afslui ting opgestoven lage duintjes. De oeverstrook, aansluitend op de duintjes langs het water, vormde reeds een aantal jaren een aantrekkelijk doel voor oeverrecreanten: zij konden hun auto kwijt op een tegen de binnen zijde van de Brouwersdam aangelegd parkeer terrein voor 500 auto's; of meer naar het oosten op een parkeerterreintje bij de oever waarheen een provisorisch ontsluitingswegje was ge maakt. In de zomer van 1975 werd de oever voorzien van een verdediging, grotendeels be staande uit grinddammen, een eindweegs uit de oever. Vooruitlopend op de verdere inrich ting van het gebied werd van het zand dat vrij kwam bij de bouw van de Brouwerssluis inder tijd reeds 200 000 m3 op 'De Punt' in depot gezet. Bij de situering van de zanddepots werd reeds zoveel mogelijk rekening gehouden met de toekomstige vormgeving van het gebied. Voorts werd in 1974 in het oostelijke gedeelte van 'De Punt', op de grens met het lagere slik, 19 ha bos aangeplant. In het belang van voet gangers die naar de buitenzijde van de Brou wersdam zouden willen gaan, is, tegelijk met de bouw van de dam indertijd, een voetgangerstun nel aangelegd. Later zal die ook voor fietsers be reikbaar worden gemaakt. Het project 'De Punt' dient primair een functie te vervullen ten behoeve van de intensieve oever recreatie. Daarnaast is echter ook gedacht aan meer extensieve en op de natuur gerichte vor men van recreatie, zoals sportvissen, wandelen en verpozen bij minder goed weer. Vandaar dat binnen het gebied een zekere zonering is aange bracht. Het intensief te gebruiken gedeelte sluit aan op de Brouwersdam. In het oostelijke ge deelte is er, gaande in de richting van het slikge- bied, een geleidelijke overgang naar extensief ingericht terrein. Ook vanaf de oeverstrook landinwaarts is er een overgang naar extensief ingericht terrein. De ontsluiting van het gebied is op deze zone ring afgestemd. Het gedeelte vlak bij de Brou wersdam is bereikbaar via het al genoemde par keerterrein voor 500 auto's. Meer naar het oos ten, ter plaatse van het provisorische wegje, is het project ontsloten door een aftakking vanaf de om het duingebied van De Punt voerende rondweg, en door een eveneens van deze rond weg aftakkend fietspad. De aftakking eindigt in drie parkeerterreinen, met een gezamenlijke ca- 529

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1979 | | pagina 41