daar waar de politieke beslissingen vallen. De belangstelling voor het Deltaplan nam in die jaren zeker niet af, maar de instelling verander de van zwijgende bewondering in een neiging tot kritisch volgen. Hoewel zij inziet dat voor dit kritisch volgen de openbare, onafhankelijke nieuws- en commen taarmedia de enige geschikte plaats zijn, haakt de Voorlichtingsdienst van Rijkswaterstaat toch wel graag in op deze nieuwe nieuwsgierigheid naar wat er omgaat. Na de beslissing om een doorlatende in plaats van een massieve dam in de Oosterscheldemond te bouwen, is het nu al weer zo ver dat de eerste onderdelen van de stormvloedkering concreet worden uitgevoerd: in mei van dit jaar werd begonnen met de con structie van de pijlers. Na jaren van nagenoeg onzichtbare voorbereidingen worden er nu weer dingen gemaakt. Dat trekt natuurlijk be zoek en dan is de beurt aan de voorlichter. Door het werk te toners, de herkomst en de bedoeling ervan uit te leggen en het licht te doen schijnen op de nieuwe mogelijkheden die het opent, wil de Voorlichtingsdienst zijn doelstelling realise ren: het beleid en de concretisering ervan be kend, begrijpelijk en aanvaardbaar maken voor de eigen mensen, voor buitenstaanders, al dan niet technisch geschoold, in het algemeen: voor de Nederlandse burger en vervolgens in redelij ke mate ook voor buitenlanders. In het Deltagebied beschikken de daar werkza me directies van Rijkswaterstaat gezamenlijk over tien man voorlichtingspersoneel. Zien we even af van algemene assistentie bij evenemen ten en de produktie van voorlichtingsmateriaal, dan kan deze groep naar werkzaamheden in tweeën worden verdeeld: deels is het bureau personeel, dat telefonisch inlichtingen geeft en gedrukte informatie toezendt op verzoek - 10 000 mappen per jaar-, deels zijn het excur siebegeleiders. Per jaar worden thans zo'n 300 excursies begeleid, alleen al in de omgeving van de Oosterscheldewerken. Het betreft hier, behalve vijftig bezoeken van scholen, vooral veel groepen bestuurders, waterstaatkundigen of technici in opleiding. Er zijn voor dit doel vijf excursielokalen in gebruik, verspreid over het werkgebied. Van echt massaal bezoek is in deze categorie natuurlijk nooit sprake. Om grotere en minder specifiek geïnteresseerde groepen mensen in te lichten over het beleid en de werken, zijn vooral tentoonstellingen geschikt; de Voorlichtings dienst heeft de afgelopen jaren meegewerkt aan tentoonstellingen als die in de Grote Kerk te Veere, de Delta Expo te Stellendam en het deze zomer geopende Informatiecentrum Storm vloedkering op het damvak Schaar. De Delta Expo, zakelijk geëxploiteerd door het Nationaal Bureau voor Toerisme, maar van op zet en uitwerking een Rijkswaterstaatsprodukt, blijft trekken: er komen per jaar 80 000 bezoe kers. Ook het semi-permanente informatiecen trum bij het bouwdok Schaar, geopend op 24 ju li, heeft het vanaf het begin goed gedaan: in de eerste zeven weken werden al 25 000 kaartjes verkocht. Het is geen grote tentoonstelling maar wel een intensieve. De rondgang begint met een wand- grote reproduktie van de 13de-eeuwse kaart van het Deltagebied. Langs een milieu-wand lopend krijg je een indruk van de natuurwaarde van het Oosterscheldegebied. Daartegenover wordt af gebeeld hoe de toestand volgens het 'oude' Del taplan zou veranderen: de volledige afsluiting, het zoete Zeeuwse Meer. De bezoeker moet een rode streep die hij op zijn pad vindt overstappen om van het oude in het nieuwe Deltaplan te be landen. De beschermende en conserverende functie van de stormvloedkering wordt uitge legd, en de opzet ervan getoond. Werkwijzen en materieel komen aan de orde aan de korte eind- wand. In het midden staat een maquette van de stormvloedkering zoals hij moet worden. Dat het allemaal werkelijkheid is, kan de bezoe ker vaststellen door naar buiten te kijken. Dit geeft een bijzonder aardig effect. Vanuit de ene raampartij kijk je in de bouwput Schaar, waar de eerste pijlers worden geconstrueerd, door de andere is de hulpbrug te zien die het damvak verbindt met Schouwen, en ook het tracé van de stormvloedkering, waar de pijlers later ge plaatst zullen worden, en waar de opbouw van de stormvloedkering zich van stap tot stap zal voltrekken. 540

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1979 | | pagina 52