worden de overwegingen van de projectgroe pen beschreven, de formulering van hun doel stelling, hun werkwijze en een aantal concrete voorbeelden. Een experimenteel lozingsprogramma voor de Volkeraksluizen Een ter zake ingestelde werkgroep heeft voorge steld de prognoses voor de zout/zoetverdeling rond en na 1985 te verbeteren door het zoetwa- terdebiet van de inlaatsluis in het Volkerak eni ge tijd te verhogen tot 100 m3/sec. Mogelijk kan deze maatregel ingaan op 1 november 1979. Thans bedraagt het debiet nog 50 m3/sec. De verdubbeling maakt het effect ervan op de zout- verdeling over het traject Krammer-Volkerak in elk geval eenduidig zichtbaar. Ze biedt tevens houvast voor de toetsing van de bij deze studies gebruikte rekenmodellen. De afregeling van het wiskundig model Rand- Delta II Bij het onderzoek naar de waterbeweging in het Deltagebied wordt sedert enige jaren gebruik gemaakt van twee-dimensionale wiskundige modellen. Het eerste model van dat type be stond uit een vierkantennet van bijna 3000 roosterpunten. Het vooronderzoek voor de bouw van de storm vloedkering in de Oosterschelde riep de behoef te op aan fijnmaziger modellen, over een groter gebied. Daarom wordt nu gewerkt met het mo del RD-II, met een maaswijdte van 800 m en een zeewaartse rand buiten de invloed van storm vloedkering, en het model Scheldes, dat alleen de estuaria omvat, maar fijnmaziger is: de af stand tussen de roosterpunten is400 m. Het ijken van de modellen wordt beschreven. Voor operationeel gebruik wordt computertijd gehuurd in Los Angeles (USA). Nieuwe ontwikkelingen bij het meten van de waterkwaliteit Nadat enkele jaren vooral inventariserend on derzoek is gedaan naar de waterkwaliteit in het Deltagebied, begint nu de aandacht te groeien voor meer gedetailleerd onderzoek. De grote omvang van de meetprogramma's maakte het noodzakelijk de opneemprocedures te versnel len. Daarom zijn instrumenten ontworpen die tijdens het varen van een meetschip diepte, temperatuur, geleidendheid, zuurstofconcentra tie, zuurgraad en fluorescentie van het water kunnen meten. Registratie-en rekeninstrumen ten aan boord van de meetschepen complete ren deze apparatuur. Een groot voordeel van de nieuwe techniek is bij voorbeeld dat een meetschip thans al varend en metend de eb- of vloed beweging in een zee arm kan bijhouden. De 'Punt van Goeree' in het Grevelingenmeer Het recreatiegebied 'De Punt' in het westelijk gedeelte van het Grevelingenmeer maakt on derdeel uit van de voorzieningen die worden aangelegd ingevolge de 'Nieuwe Inrichtings- schets voor het Grevelingenbekken' van 1975. Er zijn door zonering van het gebied mogelijk heden geschapen voor zowel intensieve als ex tensieve recreatie. Het intensieve gedeelte sluit aan op de Brouwersdam, en is ook overigens goed voor autorijdende toeristen toegankelijk gemaakt. De oeverrecreatie wordt door de aan leg van parkeerplaatsen op twee plekken gecon centreerd; daar vinden de recreanten zachte zandige oevers. Het rustige binnengebied wordt visueel afge schermd met stuifduintjes. De 'Schelphoek' in het Veerse Meer In het Veerse Meer worden stap voor stap voor zieningen getroffen om aan de recreatieve func tie van dit grote water vorm te geven. De 'Schelphoek' is met name bestemd om de mo gelijkheden te vergroten van de watersport - in de nabijheid ligt de grote jachthaven van Wolphaartsdijk-en van de overrecreatie. Er zijn stranden aangelegd, er is gezorgd voor vol doende diep water, er is een aanlegsteiger ge bouwd en men heeft drie kleine eilandjes gefor meerd. Een gedeelte van het project, bestemd voor meer extensieve recreatie, is niet voor de pleziervaart geschikt gemaakt; de beplanting op de wal maakt daar ontwikkeling mogelijk tot een gevarieerd bosgebied. Voorlichting op de Deltawerken Er is veel belangstelling voor de Deltawerken. Zeker nu de realisering van de stormvloedke ring in de Oosterschelde nadert. Een voorlich tingsteam van 10 man begeleidt excursies naar de werken, geeft lezingen en helpt bij het inrich ten van tentoonstellingen. Er zijn twee tentoon stellingen in het Deltagebied: een te Stellen dam, die zich met name richt op het nabijgele gen Haringvliet, en sinds kort een op het dam- vak Geul, speciaal met het oog op de storm vloedkering. Vanuit het tentoonstellingsge bouw heeft men daar een uitzicht over de wer ken in de Oosterschelde. 542

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1979 | | pagina 54