en afvalstoffen. Tenslotte omvat de studie van de waterbeweging nog het onderzoek van golf- belastingen op de waterbouwkundige construc ties en op de bodem. Een groot aantal van de meetgrootheden die nodig zijn voor de studie van de waterbeweging, wordt ook al voor an dere doelstellingen van HISTOS ingewonnen. Het meten van debieten bevindt zich echter nog in een ontwikkelingsstadium, en het zal daarom nog relatief veel inspanning vergen om tot een operationeel meetsysteem te komen. Ook naar systemen om golfrichting te meten moet nog gericht onderzoek worden verricht. Conditiebe waking vormt bij grote waterbouwkundige wer ken een vast onderdeel van het beheer. Het doel ervan is wijzigingen te signaleren in de ople veringssituatie van het werken de directe omgeving. Op basis van deze signalering kun nen dan maatregelen genomen worden. Bij waterkeringen kunnen die wijzigingen be staan in veranderingen in de ligging van de vooroever, zettingen en klink of kwaliteitsveran deringen van de bekleding die van invloed kun nen zijn op het functioneren als waterkering. In het geval van de stormvloedkering is er nog een extra motief voor de conditiebewaking. Voor het ontwerp van de stormvloedkering wordt een enorme hoeveelheid onderzoek uit gevoerd, waarbij onder meer veel baanbrekend werk wordt gedaan om inzicht te krijgen in fysi sche processen en om ze toegankelijk te maken voor berekeningen. We denken met name aan het onderzoek naar de natuurrandvoorwaarden en belastingen en het gedrag van de constructie tijdens zulke belastingen. Deformatie van pij lers en drempel en het in trilling raken van de schuiven zijn de meest in het oog springende aspecten van dit gedrag. De deformaties wor den in belangrijke mate bepaald door de wissel werking tussen pijler, funderingsbed en onder grond. Het optreden van statische, quasi-stati- sche en cyclische verhangen is een bijzonder aspect van die wisselwerking. Het toetsen van de resultaten van het onderzoek aan waarne mingen in de gereedgekomen stormvloedke ring zelf zal ons inzicht verschaffen in de waarde van de onderzoeksresultaten en in de kwaliteit van de gehanteerde methodieken. De betrouw baarheid van de methodieken wordt hierdoor verhoogd. De conditiebewaking kan worden uitgevoerd met behulp van bestaande en nieuwe 'remote sensing'-technieken. Daarmee kan de geometri sche ontwikkeling van de ontgrondingskuilen worden gevolgd en de ligging van de bodembe scherming, de stortbedden en de drempel wor den bewaakt. Daarnaast dienen in de naaste omgeving van de kering hydraulische randvoor waarden gemeten te worden. In de kering zelf worden sensoren geïnstalleerd voor het meten van belastingen, trillingen, deformaties - vooral elastische - en waterspanningen. Een informa tiesysteem zal alle meetsignalen verwerken. De informatiestroom De informatie voor de werkbaarheidsverwach ting en -bewaking en de studie van de waterbe weging in de mond van het bekken van de Oos- terschelde wordt centraal verzameld en behan deld in het kantoor van de Deltadienst in Zierik- zee. Hiertoe wordt het Verwerkings-Centrum Zierikzee ingericht en wordt een operationele hydro-meteo-dienst geformeerd, bestaande uit hydraulici van de afdeling Zierikzee en meteo rologen van de plaatselijke afdeling van het KNMI. De gewenste informatie bestaat enerzijds uit voorspellingen en anderzijds uit metingen. Elke drie uur worden er plaatselijke weersver wachtingen opgesteld. Daarbij wordt gebruik gemaakt van het nationale en internationale meteorologische communicatienet. Er gaat een bulletin uit, waarin karakteristieke grootheden zoals temperatuur, zicht, onweer en windsnel heid en -richting worden vermeld. De verticale getijbeweging op een aantal karak teristieke plaatsen in de Oosterscheldemond en ter plaatse van de compartimenteringsdammen wordt voor een periode van een jaar vooruit voorspeld. Men gaat daarbij uit van getij-analy ses van waarnemingen op dezelfde lokaties in het voorafgaande jaar. Voorafgaand aan elk ko mend hoog en laag water wordt de lange-ter- mijnvoorspelling gecorrigeerd voor de meteo rologische verstoringen. Daarbij wordt gebruik gemaakt van de lokale weerkaart, een numeriek model en van waarnemingen op de Noordzee. De stroomsnelheden worden op drie plaatsen langs het tracé van de toekomstige stormvloed kering voorspeld. Ook bij de compartimente ringsdammen wordt de plaatselijke stroomsnel heid voorspeld. In alle gevallen gaat het om de extreme waarden van de stroomsnelheid, die afgeleid worden van de verticale getijbeweging. De voorspelling wordt bewaakt en verbeterd door het meten van de werkelijke stroomsnel heid na elke voorspelling. De deining ter plekke van de stormvloedkering in aanbouw wordt gegenereerd op de Noord zee; ze kan worden voorspeld met behulp van een mathematisch model. Het KNMI heeft een numeriek golfopwekkingsmodel ontwikkeld, GONO genaamd. Het model is gebaseerd op de energieoverdracht van windvelden op het wa ter. Elke 6 uur zal het een prognose van deining en zeegang leveren in een groot aantal raster- punten, verdeeld over de gehele Noordzee. De prognose geeft de verwachte waarden voor de 496

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1979 | | pagina 8