en U-peilen vastgesteld. Deze peilen zijn, behal ve op een globale frequentiebeschouwing, ge baseerd op de algemene toestand van de water keringen in de sector, (zie tabel 2) In het algemeen wordt in een sector een tele gram verstuurd indien wordt verwacht dat in het basisstation van deze sector een van deze peilen zal worden bereikt of overschreden. Elk telegram bevat behalve het nodige advies voor dijkbewaking de te verwachten stand van het eerstkomende hoogwater in het basisstation van de sector. In de sector Dordrecht- die dan ook niet in de tabel is opgenomen - worden geen B- en U-tele- grammen gegeven; voor dit gebied geldt een andere regeling, mede omdat de waterstanden in deze sector niet alleen beïnvloed worden van uit zee, maar ook door de rivierafvoeren. De te legrammen voor de sector Dordrecht zijn ge koppeld aan die voor de sector West-Holland; in beide sectoren ontvangt men dus hetzelfde tele gram. Moet voor de sector West-Holland het ad vies 'beperkte dijkbewaking' worden gegeven, dan vermeldt het telegram bij lage rivierafvoe ren voor de sector Dordrecht alleen informatie; maar bij hoge rivierafvoeren, als een stand van N.A.P. 250 cm of hoger bij Dordrecht wordt verwacht, bevat het telegram voor deze sector een waarschuwing. Bij het advies 'uitgebreide dijkbewaking' voor de sector West-Holland geldt voor de sector Dordrecht in alle gevallen een waarschuwing. In beide gevallen worden voor de sector Dor drecht de te verwachten stand te Dordrecht en de afvoeren van de Rijn en de Maas vermeld. Voor alle sectoren geldt dat het advies van kracht blijft tot het moment waarop het via een opheffingstelegram wordt ingetrokken, dus eventueel gedurende meer dan één hoogwater. Her opheffingstelegram wordt overigens pas verzonden als in de gehele sector het gevaarlij ke hoogwater gepasseerd is. In de sector Schel de bij voorbeeld is hier in de regel een tijdsver loop van twee uur mee gemoeid. Fig. 2. Indeling van de kust in een aantal sectoren voor de Stormvloedwaarschuwïngs- dienst Fig. 3. Schema voor spoedalarmering in de sector Schelde Het vierde type SVSD-telegram naast het B-tele gram, het U-telegram en het opheffingstele gram is het verergeringstelegram. Dit wordt verzonden om het advies 'beperkte dijkbewa king' om te zetten in een advies 'uitgebreide dijkbewaking'. Zo'n geval doet zich voor wan neer de storm zich sneller, heviger of anders ontwikkelt dan aanvankelijk verwacht was, of in dien bij het hoogwater waarvoor een B-tele- gram gold, standen verwacht worden hoger Tabel 2. B- en U-peilen in verschillende stations Sector Basisstation Nevenstation B-peil in cm boven N.A.P. U-peil in cm boven N.A.P. Schelde Vlissingen 310 350 Zierikzee 260 310 Rak Zuid 320 380 West-Holland Hoek van Holland 220 280 Den Helder Den Helder 190 260 Harlingen Harlingen 250 310 Lauwersoog 240 310 Delfzijl Delfzijl 300 380 10

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1980 | | pagina 12