nen meetwaarden, waarbij apert foute meet waarden worden uitgefilterd. De computer be schikt over een aantal verwerkingsprogram ma's voor de berekening van het optredende en gesommeerde debiet van elke spui-opening en voor de berekening van het zoutgehalte van elk meetpunt. Door vergelijking van de waterstan den voor en achter de sluis bepaalt de computer het begin en einde van de theoretische spuiperi- ode en geeft aan het einde het commando 'sluis dicht'. Van elke spuiperiode wordt een rapport opge maakt met daarin de tijdsgegevens, het bere kende, gesommeerde en gemiddelde debiet over de spuiperiode en de berekende maximale, gemiddelde en minimale zoutgehalten in een aantal meetpunten. Indien één of meer gegevens niet ingewonnen kunnen worden, of een inwin- of presentatiesta tion niet goed functioneert, worden alarm- of storingsmeldingen verstuurd naar de presenta tiestations. Er is onderscheid tussen alarmmel dingen,^die worden gegeven wanneer bereke ning van het debiet onmogelijk is en storings meldingen, die slaan op alle overige storingen. Zoals reeds vermeld dienen de gegevens op meer dan een plaats tegelijk te worden gepre senteerd, en wel, behalve in de meetpost van het INVOL-systeem, voor controle en onder houd van het systeem, niet alleen in het centrale bedieningsgebouw op het sluizencomplex voor de storingswacht maar ook in de meetzaal van het bedieningsgebouw van de Haringvlietslui- zen te Stellendam ten behoeve van de onderlin ge afstemming van de beide sluizen. De stuw- meester van de Haringvlietsluizen is immers verantwoordelijk voor de dagelijkse stuwing. Ten slotte worden de resultaten ook nog gepre senteerd in de meetzaal van de directie Bene- Fig. 1. Verdeling van de inwinstations; Z1 t/m 5 zoutmeting; PM, PK schuifstandmeting; FIN FIZ waterstandsmeting Inwinstation Z2 denrivieren en de directie Waterhuishouding en Waterbeweging, district Zuid-West te Dor drecht, zulks in het belang van het beheer van het Deltabekken. De presentatiestations zijn uitgevoerd met schrijvers voor de grafische weergave, displays, die een oplichtend cijferbeeld laten zien, en prin ters die getypte tekst leveren. Op de schrijvers worden continu de zoutgehalten, het optreden de debiet en de waterhoogten geregistreerd; op de displays wordt continu het gesommeerd debiet van de lopende spuiperiode weergege ven; de printer drukt na elk getij het spuirapport over de achterliggende spuiperiode af. Tevens vindt op elk presentatiestation een uitgebreide storingsmelding plaats met oplichtende sig naallampjes en berichten op de printers. Het presentatiestation te Dordrecht is naderhand uitgebreid met een systeem voor registratie van de gegevens op ponsband, die dan weer dient als invoer voor een rekenmodel voor water- en zoutbalansen in het noordelijk Deltabekken. De verbindingen met Dordrecht en Stellendam zijn gerealiseerd via P.T.T.-huurlijnen; de verbin ding met de meetpost en het centrale bedie ningsgebouw via eigen kabelverbindingen. Het INVOL-systeem is zo uitgevoerd dat het later kan worden ingepast in een landelijk meetnet. 22

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1980 | | pagina 24