Hydraulisch onderzoek voor de Philipsdamsluizen In de Philipsdam worden duwvaartsluizen ge bouwd ten behoeve van de scheepvaartver binding tussen het zoete Zoommeer en het zoute Oosterscheldebekken. Om het zoete en het zoute water zoveel mogelijk van elkaar te scheiden, wordt dit sluizencomplex uitgerust met een zout/zoetscheidingssysteem. De duw vaartsluizen in de Philipsdam en het scheidings systeem werden eerder beschreven in Bericht 82 (november 1977). In dit artikel komt het hy draulisch modelonderzoek aan de orde dat werd uitgevoerd voor het ontwerp van de sluizen. Het zout/zoetscheidingssysteem van de Phi lipsdamsluizen is vrijwel gelijk aan dat van de reeds eerder gebouwde Kreekraksluizen, die on derdeel uitmaken van de Schelde-Rijnverbin- ding. Het ontwerp van de Kreekraksluizen was gebaseerd op het zogenaamde systeem-Duin kerken, genoemd naar een sluis in het Kanaal van Mardyck te Duinkerken. Dit houdt in, dat er met gesloten deuren in de sluiskolk zout water tegen zoet water wordt uitgewisseld en omge keerd. Het systeem maakt gebruik van het ver schil in soortgelijk gewicht tussen zout en zoet water. Tijdens een deel van het schutproces be vindt zich in de sluiskolk een grenslaag tussen het zwaardere zoute water onderin de sluiskolk en het lichtere zoete water bovenin. De effectivi teit van het systeem is sterk afhankelijk van de dikte van deze grenslaag. Zolang deze laag erg dun is, kan er zout of zoet water uit de kolk ge haald worden zonder dat er water van het an dere milieu meegevoerd wordt. Bestaat er geen scherpe grenslaag tussen zout en zoet, dan kan het zoete water ofwel slechts gedeeltelijk uit de kolk gehaald worden, ofwel slechts vermengd met zout water. De wijzigingen die bij de Kreekraksluizen zijn aangebracht ten opzichte van het Duinkerken systeem, hebben voornamelijk betrekking op de vloer en de kolkwand. Bij het Duinkerkensys teem wordt het instromende zoute water via de riolen gelijkmatig over de sluisvloer verdeeld. Het uit te wisselen zoete water wordt via ope ningen in de kolkwanden door middel van rio len aan- of afgevoerd van of naar een verdiept gedeelte in het zoete pand. Zout water dat met het af te voeren zoete water in het zoete pand terechtkomt, wordt vervol gens van onder uit het verdiepte gedeelte van het zoete pand afgepompt naar het zoute pand. Bij het Kreekrak-alternatief van dit systeem be vindt zich onderin de sluiskolk een geperforeer de tussenvloer; dit is een nieuwigheid in verge lijking met de sluis bij Duinkerken. Onder deze vloer liggen de riolen die het zoute water aan- of afvoeren. Deze geperforeerde vloer heeft twee functies: allereerst zorgt hij bij het neerwaarts en opwaarts uitwisselen voor een goede debiet- verdeling van het zoute water dat het zoete wa ter in de sluiskolk moet vervangen of erdoor vervangen wordt. Tevens beschermt hij de overgangslaag tussen het zoete water in de kolk en het zoute water onder de vloer tegen men ging als gevolg van in- en uitvarende schepen. Het zout/zoetscheidingssysteem van de Phi lipsdamsluizen lijkt in dit opzicht op dat van de Kreekraksluizen. Ook hier een systeem met dwarsuitwisseling van het zoete water via ope ningen over de gehele lengte van de kolkwand en een geperforeerde tussenvloer. Het systeem brengt mee dat de sluizen noodzakelijkerwijs in omarmend zoet water liggen. Het principe van het schutsysteem wordt ge toond in figuur 2, waar de volgorde van het af- en aanvoeren van het zoute en zoete water van en naar de sluiskolk schematisch wordt weerge geven. Sommige constructie-onderdelen van de Phi lipsdamsluizen verschillen echter van die van de Kreekraksluizen. De verschillen zijn mede een gevolg van hydraulisch modelonderzoek dat bij het Waterloopkundig Laboratorium is uit gevoerd. Dit onderzoek werd gedaan omdat bij de Philipsdamsluizen andere randvoorwaarden heersen dan bij de Kreekraksluizen en omdat na het ontwerp van de Kreekraksluizen bij de ont werpers de indruk was ontstaan dat het zout/ zoetscheidingssysteem verbeterd kon worden 23

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1980 | | pagina 25