vloer. Het onderzoek naar het totaal-effect van de voorgenomen constructieve vernieuwingen is nog niet afgesloten. Onderzoek naar de stabiliteit van de taluds van de Philipsdam Voor het ontwerp van de Philipsdam, het werk- eilandende voorhavens van de duwvaartsluis is destijds in verband met de slechte bodemge steldheid ter plaatse advies gevraagd van het Laboratorium voor Grondmechanica. Dit labo ratorium vond op vele plaatsen een weinig draagkrachtige bodem; om die reden werden doorgaans taludhellingen aangeraden van 141/2, terwijl de kans op het uittreden van grondwater beperkt diende te worden. Er werd vervolgens met succes gewerkt over eenkomstig het gegeven advies, zij het met klei ne afwijkingen. Twee maal is in de bouwput een zettingsvloeiing opgetreden. Evaluatie van de vierde kustsuppletie op het eiland Goeree sterke algenontwikkling zal uitblijven: blauwal- gen kunnen aan A.V.R. gebonden fosfaat alsnog opnemen. Algenbloei kan ook sterk worden ge remd door vraat van zoöplankton en driehoeks mosselen. Watervogeltellingen in het Deltagebied Vóór de afsluiting van het Haringvliet en het Volkerak - beide in 1970 - en het Brouwersha- vense Gat in 1971 zijn in het Deltagebied maar twee simultane vogeltellingen gehouden, in 1966 en in 1967. Sedert de afsluitingen zijn er nog acht van zulke tellingen georganiseerd, waaruit de veranderingen blijken die in het Del tagebied per bekken en per soort zijn opgetre den, en waaruit ook de betekenis blijkt van het hele Deltagebied als vogelbiotoop. De laagwaterlijn van het eiland Goeree ver plaatst zich sedert het einde van de 19e eeuw voortdurend landwaarts, de laatste jaren met ongeveer 20 m per jaar. Om aan deze erosie het hoofd te bieden, worden er regelmatig zandsup- pleties uitgevoerd op de bedreigde punten. Se dert 1969 is in dit werk al 5,5 miljoen m3 zand aangebracht. Na de vierde suppletie, van juni 1977, toen zand werd aangevoerd dat vrijkwam bij het maken van een toe leidingsgeul naardesluisinde Brouwersdam, is een evaluatierapport uitge bracht, waarin het resultaat van de suppleties wordt overzien. Op dit ogenblik schijnt er sprake te zijn van een zekere verzadiging van de zand- transporterende stromen rondom de kop van Goeree. Onderzoek naar de bestrijding van eutrofiëring In het spaarbekken 'De Grote Rug' bij Dordrecht wordt al jaren een onderzoek uitgevoerd naar de mogelijkheden en resultaten van de defosfa- tering van oppervlaktewater. In drie bassins, waar steeds dezelfde hoeveelheden water wor den ingelaten en uitgelaten, wordt het water respectievelijk met tweewaardig ijzersulfaat, met A.V.R. - een mengsel van aluminium-en ijzersulfaat - en helemaal nergens mee behan deld. Verondersteld wordt een negatief verband tussen defosfatering en algengroei. De interpretatie van de onderzoeksresultaten lijkt niet eenvoudig. Fosfaatverwijdering werkt wel, maar biedt op zich geen garantie dat een 54

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1980 | | pagina 56