Vorderingen in de periode 1 juli1 oktober 979 A. De werken van het Deltaplan Volkerak Ter wille van de beplantingen ;an weerszijden van de noor- Jelijke voorhaven moesthieren Jaar drainage worden aange bracht: de bodem bleek er te at om te kunnen verwachten dat de beplanting zou aan slaan. Nadatdedrainageswa ren aangebracht, kon in het plantseizoen 1979-1980 wor den afgemaakt wat in het vori ge seizoen door de slechte weersomstandigheden onvol- 'ooid was gebleven, n samenwerking met Staats bosbeheer werd bovendien de tand van de beplantingen op genomen op de grondbergin- gen I en II, mede om te bepa len hoeveel was uitgevallen en moest worden ingeboet. Het verlies aan bomen bedroeg 7%, dat aan struiken 5%. Ook hier was de uitval in hoofdzaak te wijten aan enkele natte plek ten op grondberging II; daar zijn alsnog drains aange bracht. Philipsdam De beide oostelijke havendam- men van het damvak Plaat van de Vliet zijn voltooid. Tot 17 augustus is de cutterzui ger 'Sliedrecht 29' voortgegaan met het winnen van zand uit de westelijke voorhaven; dit zand werd gespoten in het damvak en de omkading van et bufferbekken. De zandslui- ting van de 150 m brede ope ning in de omkading van het bekken vond plaats op 13 en 4 augustus. Het oostelijke deel van de om kading is nu gereed. In weste lijke richting gaat men nog voort met het profileren van zand en het aanbrengen van mijnsteen, kunststofweefsel met rietmat, stortsteen en klei. Op het damvak zijn de verdedi gingsconstructies aange bracht; men gaat er voort met het profileren van het zandli- chaam, dat vervolgens met klei wordt bekleed. Het werkterrein van het schutsluizencomplex is nage noeg voltooid. De betoncen- trale is in werking getreden. De aanleg van werkwegen duurt voort. Ook werd verder ge gaan met het grondwerk voor de duwvaartsluizen en het zuidelijke rioleringsstelsel. Bij sluis 1 en 2 is de ondergrond verdicht. Het storten van de werkvloeren in sluis 2 en voor het riolenstelsel Zuid heeft een aanvang genomen. De eerste vloermoot van sluis 2 is klaar. Oesterdam De dam naar de Molenplaat is thans op hoogte. In oktober kan worden begonnen met het asfalteren van de werkwe gen. Uit het kleiwingebied wordt specie aangevoerd op de Molenplaat voor het afwer ken van de taluds. Op 1 no vember moet de dam naarde Molenplaat worden opgele verd. Inmiddels vordert ook de aan leg van hetwerkeiland voorde sluis in de Oesterdam. Het zand voor de westelijke haven- dam, het westelijk haventerrein, de zuidelijke en de westelijke ringdijk, is gespoten. Daar naast zijn voor de verdediging aan de buitenzijde betonblok ken en stortsteen aangevoerd. De toegangsgeul en de werkha- ven werden op diepte gebag gerd. Enkele zinkstukken wer den afgezonken op de kop van de westelijke ha-'endam. De uitvoering verloopt volgens schema. Stormvloedkering In de verslagperiode werd de laatste 43 000 m2 oude bodem bescherming ter plaatse van de toekomstige pijlers opge ruimd. Intotaal is480000 m2 bodembescherming opge ruimd. Er werden verschillen de hulpmiddelen ingezet om zoveel mogelijk restanten van drijvend en aangespoeld poly- propeendoek te verwijderen. In de drie sluitgaten werd tege lijkertijd voortgegaan met het leggen van blokkenmatten, als nieuwe bodembescherming. Medio september werd de zui ger 'Sliedrecht 27' aange voerd. De zuigbuis van dit werktuig was voorzien van een 10 m brede horizontale zuig- mond, waarmee een vlakke horizontale bodem kan wor den gezogen in een zandbed. Deze 'dustpanzuiger' voert 800 m drijvende leiding mee, waardoor de gezogen specie rechtstreeks kan worden afge voerd. De 'Sliedrecht 27' be gint zijn werkzaamheden in de Roompot. In de verslagperiode werd het merendeel van de ankerpalen geslagen voor het in Bericht 87 (februari 1979) beschreven verankeringssysteem. De bouwput 'Schaar', voor de constructie van pijlers en dor- pelbalken, werd verder afge werkt. Er werkten doorgaans 9 scrapers, 3 pushdozers en 4 dumpers tegelijk. Tot nu toe werd in de delingsdijken tus sen de compartimenten van het bouwdok 2 miljoen m3 zand verwerkt. De taluds van de delingsdijken worden afge werkt met fosforslakken en zandasfalt. Er worden verder werkwegen aangelegd. Op 10 september werd een be gin gemaakt met het verleg gen van de noordwestelijke oever van het damvak Neeltje Jans, en het ontmantelen van de kop van dat damvak. De op genomen breuksteen uit de havendam en die van de 57

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1980 | | pagina 59