De P.T.T. moet ervoor zorgen dat de storm vloedwaarschuwingen in de kortst mogelijke tijd op de juiste plaatsen komen. De telegram men van de SVSD genieten daartoe algehele voorrang, wat betekent dat de overige tele grambehandeling tijdelijk wordt stopgezet, tot dat het SVSD-bericht aan de betrokkenen is doorgegeven. Onder de meteorologen in de weerkamer van het K.N.M.I. bevinden zich Noordzeemeteorolo- gen, die de weersverwachting voor de Noord zee verzorgen en tevens de dagelijkse voorspel ling van de waterstandsafwijkingen. Indien de verwachte afwijking tenminste omstreeks een halve meter is, vindt bekendmaking daarvan plaats als onderdeel van het radioweerbericht. Zijn de weersomstandigheden zodanig dat ver wacht wordt dat hoge waterstanden het gevolg zullen zijn, dan komt een gespecialiseerde getij meteoroloog in actie. Deze maakt een voorspelling van de water standsverhoging voor het tijdstip van hoogwa ter en zo nodig voor een tijdstip 3 uur vóór hoogwater in een of meer van de basisstations Vlissingen, Hoek van Holland, Den Helder, Har- lingen en Delfzijl. Hij heeft voor deze berekening de beschikking over een handrekenmodel en een computermodel. In het handrekenmodel is de Noordzee gesche matiseerd tot 6 rechthoekige vakken (zie fig. 1 Na invoering van de windsnelheid en de iso baarrichting, die afgeleid worden uit een voor spelde weerkaart, kan met behulp van tabellen worden bepaald wat de bijdrage is van elk vak tot de waterstandsverhoging in een bepaald ba sisstation. Hierbij wordt rekening gehouden met de voor elk vak geldende looptijd. Zo nodig worden nog correcties toegepast voor de luchtdruk, het temperatuurverschil tussen lucht en water, de terugslingering bij plotseling wegvallen van de wind en mogelijke opwaai- ingsverschijnselen langs de Engelse kust, de zo genaamde Aberdeen-golf. Voor de stations Harlingen en Delfzijl worden bovendien de lokale effecten van de Waddenzee en de Eems-Dollard in rekening gebracht, uit gaande van de stations Den Helder en Borkum. De grootste moeilijkheid bij deze procedure ligt in het opstellen van de verwachte weerkaart, in het vakjargon de prebaratic. De getijmeteoro loog dient zich eerst op grond van de voorgaan de weerkaarten een zo goed mogelijk beeld te vormen van de situatie. Met gebruikmaking van al zijn kennis en de in de loop van vele jaren op gedane ervaring construeert hij de prebaratic voor een tijdstip van bij voorbeeld 12 of 24 uur vooruit. Ook voor hogere luchtlagen kunnen dergelijke kaarten vervaardigd worden. Uit de prebaratic kan vervolgens opgemaakt 6 worden hoe groot de luchtdrukgradiënt zal zijn. Hieruit volgen onder inachtneming van de in vloeden van een aantal nevenfactoren de in- voergegevens voor de berekening. Het opma ken van de verwachte weerkaart is vooral ook zo moeilijk omdat het aantal waarnemingen op de Noordzee zelf zeer beperkt is, terwijl zich juist boven de Noordzee nog vaak complicaties in de ontwikkeling van depressies voordoen. De sinds kort op olieplatforms ingewonnen infor matie kan slechts ten dele de vermindering van informatie goedmaken die het gevolg is van het inkrimpen van de vissersvloot. Het computermodel dat naast het hand reken model gebruikt wordt, is meer gedetailleerd van opzet. Bij dit model is namelijk over de Noord zee een denkbeeldig rooster met een maaswijd te van 40 km gelegd. Voor de roosterpunten worden de water- en windsnelheid berekend, voor de zwaartepunten der vierkanten de resul terende waterstandsverhoging. De praktijkre sultaten van het computermodel zijn echter nog niet zodanig dat men het zonder handrekenmo del kan stellen. Voorlopig worden beide metho den naast elkaar toegepast, waarbij de persoon lijke interpretatie van de getijmeteoroloog uit eindelijk bepalend is. Zodra de verwachte waterstandsverhogingen daar aanleiding toe geven, waarschuwt de getij meteoroloog de 'ingenieur van dienst' van de SVSD, die werkzaam is bij de Directie Water huishouding en Waterbeweging van de Rijks waterstaat te 's-Gravenhage. Over het moment van deze waarschuwing zijn tussen het K.N.M.I. en de Rijkswaterstaat zoda nige afspraken gemaakt dat de SVSD ongeveer 10 uur vóór het betreffende stormvloedhoog water in actie kan komen. De ingenieur van dienst beslist in overleg met zijn meerderen of het waarschuwingsbureau van de SVSD in actie moet komen. De bezetting van het waarschuwingsbureau be staat uit vijf man, te weten naast de ingenieur van dienst een toegevoegd ingenieur en drie medewerkers. Het waarschuwingsbureau Het waarschuwingsbureau van de SVSD is ge vestigd in de zogenaamde berichtenkamer van de directie Waterhuishouding en Waterbewe ging, die eveneens gebruikt wordt voor de da gelijkse berichtgeving-'waterhoogten van he denmorgen' -de ijsberichtgeving voor de bin nenvaart en de zeevaart, de hoogwaterbericht geving voor de grote rivieren en de berichtge ving bij waterschaarste. Ten behoeve van de SVSD vindt in deze berich tenkamer registratie plaats van de waterstan-

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1980 | | pagina 8